Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Polárníci v Antarktidě našli pět bedýnek stoleté whisky

Magazín

  14:17
WELLINGTON - Novozélandským polárníkům se v Antarktidě podařilo najít whisky, která byla na ledu více než sto let. V chatě, ze které se britský polárník Sir Ernest Shackleton pokusil jako první dobýt jižní pól, nalezli pět bedýnek whisky a dvě bedýnky brandy.

Jedna z pěti bedýnek whisky, kterou našli polárníci v Antarkditě. foto: Reprofoto

O úspěšné výpravě polárníků informovaly světové agentury.

Expedice se uskutečnila na popud skotského výrobce lihovin Whyte & Mackay, který chce na základě vzorků ze sto let starých lahví oživit tradici původní skotské whisky McKinlay. Shackleton a jeho muži nápoj dostali darem, když se v roce 1907 chystali na výpravu k jižnímu pólu.

Lahve byly objeveny už v roce 2006, kvůli silné vrstvě ledu nemohly být ale vyzvednuty. Týmu novozélandské nadace antarktického dědictví se je nakonec podařilo vyprostit pomocí speciálních vrtáků. Led rozbil několik lahví, zbytek se prý ale podařilo zachránit.

Polárníky údajně překvapilo, že bedýnek našli pět namísto očekávaných dvou.

Potěšily je i dvě bedýnky brandy. "Nečekaný nález dvou bedýnek brandy, z nichž jedna je označena lihovarem Mackinlay a druhá (australským) výrobcem Hunter Valley, je příjemný bonus," řekl vůdce výpravy Al Fastier.

Richard Paterson, který pracuje jako míchač whisky u firmy Whyte & Mackay's, označil dnešní nález za "dar z nebes pro všechny milovníky dobré whisky". Domnívá, že nápoj ze Shackletonovy výpravy může být stále vhodný k pití a může chutnat přesně stejně jako před sto lety.

"Pokud budeme moci obsah lahví prozkoumat a zanalyzovat, můžeme tak obnovit původní složení nápoje. Vzhledem k tomu, že se původní recept ztratil, může jít o jakési okénko do historie," uvedl Paterson v písemném prohlášení.

Shackletonova expedice nakonec jižního pólu, kam se vydala v roce 1909, nedosáhla. Za extrémně špatného počasí musela být zachráněna, když byla pouhých 190 kilometrů od svého cíle, což byl na tu dobu rekordní výkon (jižní pól dobyl až v roce 1911 Nor Roald Amundsen). Všechny zásoby, včetně beden whisky, Shackletonova výprava zanechala ve své chatě na Cape Royds.

Autoři: ,