12. ledna 2019 19:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Polib zrzka. Sobota patřila lidem se zrzavými vlasy, svátek se slaví už 10 let

Zrzaví lidé tvoří asi jedno až dvě procenta populace. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zrzaví lidé tvoří asi jedno až dvě procenta populace. | foto: Reuters

PRAHA Rudé vlasy, světlá pleť a zelené či modré oči. Tak vypadají lidé, kteří se v sobotu stali centrem pozornosti. Slavil se totiž den zrzavých lidí Kiss a ginger day (Den líbání zrzků). Jde o deset let starý svátek, který svým názvem dostatečně napovídá, co je jeho náplní.

S nápadem přišel v roce 2009 na Facebooku jistý Derek Forgie, který chtěl založit událost na odpor pro změnu listopadového dne „kopání do zrzků“ (Kick a ginger day). Během tohoto dne byli zrzaví lidé po celém světě napadáni a bezdůvodně mláceni. 

Svátek má poměrně jednoduchou náplň. Jde hlavně o to potěšit všechny osoby se zrzavými vlasy tím, že jim dáte polibek. Samozřejmě je třeba se nejprve ujistit, že máte jejich svolení. Radost však můžete lidem „políbeným ohněm“ udělat i jinak. Například tím, že jim koupíte čokoládu nebo bonboniéru. 

Pro zrzavé lidi jsou obvyklé pihy, bledá pleť a zelené či modré oči.
Účastní se všechny generace.

Zrzaví lidé tvoří asi jedno až dvě procenta populace. Navzdory mnohým vysměšným narážkám jsou mezi lidmi velmi oblíbení. Přírodně se vysktuje druhů této barvy hned několik. Zároveň však patří i mezi nejoblíbenější umělé barvy na vlasy, mezi kterými se vyskytují i odstíny, které u normálních lidí téměř nebo vůbec neuvidíme. 

Zajímavostí je, že Irsko je často spojováno s větším procentem výskytu obyvatel s genetickým kódem, který způsobuje zrzavou barvu vlasů. Jedná se zřejmě o dědictví Vikingů, kteří ostrov dávno v minulosti plundrovali. 

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz