13. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mimořádný výkon: pes stopoval zloděje tři kilometry v náročném terénu

Policejní pes Marko se svým psovodem Vojtěchem Konečným.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní pes Marko se svým psovodem Vojtěchem Konečným. | foto: ČTK

BRNO Brněnský policejní pes Marko se stal pro strážníky hrdinou. Tři kilometry neúnavně sledoval zloděje, který z benzinové stanice ukradl 30 tisíc korun. Podle psovodů jde o zcela výjimečný zákrok, protože neztratil stopu pachatele ve velmi náročném terénu.

Sedmiletý německý ovčák Marko byl se svým psovodem nasazen v pondělí ve dvě hodiny ráno na pátrání po zloději, který vykradl benzinku ve Vídeňské ulici.

Pes zachytil stopu, kterou sledoval k nedalekému potoku. S psovodem pak několikrát překonávali potok i oplocení firemních areálů. "Pachatel si počínal velmi zkušeně, záměrně přelézal přes překážky tam a zpět, aby dvojici pronásledovatelů zmátl a zdržel," vysvětlil mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

SLEDUJTE DALŠÍ PSÍ VÝKON:

Pronásledování bylo podle mluvčího fyzicky náročné. Psovod při něm musel procházet za tmy a mrazu přes úzkou lávku nad potokem a psa přenášet, aby nespadl do chladné vody. Marko přeskakoval ploty s ostnatým drátem vysoké až 1,8 metru.

Po více než tříkilometrovém pronásledování policista rozeznal ve tmě obrysy osoby s velkou taškou. Na výzvu k zastavení ale muž nereagoval a začal utíkat. Marko zloděje doběhl, povalil na zem a střežil, až do chvíle, kdy mu psovod nasadil pouta.

Výcvik začíná od štěněte

Zásah je bezesporu jedním z letošních nejlepších zákroků jihomoravských psovodů, dodal Šváb. Policie v regionu využívá celkem 65 služebních psů.

V nejlepší kondici je pes ve věku asi pěti let. Policisté využívají zejména německé ovčáky, labradory a rotvajlery. Na jihu Moravy mají mezi služebními psy i jednoho knírače. Psi slouží nejen k pátrání po lidech, ale i drogách nebo munici.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz