Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mimořádný výkon: pes stopoval zloděje tři kilometry v náročném terénu

Policejní pes Marko se svým psovodem Vojtěchem Konečným.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní pes Marko se svým psovodem Vojtěchem Konečným. | foto: ČTK

BRNO Brněnský policejní pes Marko se stal pro strážníky hrdinou. Tři kilometry neúnavně sledoval zloděje, který z benzinové stanice ukradl 30 tisíc korun. Podle psovodů jde o zcela výjimečný zákrok, protože neztratil stopu pachatele ve velmi náročném terénu.

Sedmiletý německý ovčák Marko byl se svým psovodem nasazen v pondělí ve dvě hodiny ráno na pátrání po zloději, který vykradl benzinku ve Vídeňské ulici.

Pes zachytil stopu, kterou sledoval k nedalekému potoku. S psovodem pak několikrát překonávali potok i oplocení firemních areálů. "Pachatel si počínal velmi zkušeně, záměrně přelézal přes překážky tam a zpět, aby dvojici pronásledovatelů zmátl a zdržel," vysvětlil mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb.

SLEDUJTE DALŠÍ PSÍ VÝKON:

Pronásledování bylo podle mluvčího fyzicky náročné. Psovod při něm musel procházet za tmy a mrazu přes úzkou lávku nad potokem a psa přenášet, aby nespadl do chladné vody. Marko přeskakoval ploty s ostnatým drátem vysoké až 1,8 metru.

Po více než tříkilometrovém pronásledování policista rozeznal ve tmě obrysy osoby s velkou taškou. Na výzvu k zastavení ale muž nereagoval a začal utíkat. Marko zloděje doběhl, povalil na zem a střežil, až do chvíle, kdy mu psovod nasadil pouta.

Výcvik začíná od štěněte

Zásah je bezesporu jedním z letošních nejlepších zákroků jihomoravských psovodů, dodal Šváb. Policie v regionu využívá celkem 65 služebních psů.

V nejlepší kondici je pes ve věku asi pěti let. Policisté využívají zejména německé ovčáky, labradory a rotvajlery. Na jihu Moravy mají mezi služebními psy i jednoho knírače. Psi slouží nejen k pátrání po lidech, ale i drogách nebo munici.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...