Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na školní uniformy použili jedovatá barviva, koupilo je 41 škol

Magazín

  12:46
ŠANGHAJ - Šanghajská policie zahájila vyšetřování týkající se školních uniforem, při jejichž výrobě byla patrně použita jedovatá barviva.
Malý školák (ilustrační foto).

Malý školák (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Na případ se přišlo začátkem tohoto týdne a uniformy vyrobené šanghajskou firmou Ouxia Clothing Company muselo přestat nosit asi 24 600 žáků základních a středních škol, napsal server BBC News.

Podle prvních informací firma použila k obarvení látky na uniformy aromatické aminy. Ty se používají při výrobě plastů, barviv či pesticidů. Při spolknutí, vdechnutí či vstřebání kůží ale mohou být jedovaté. O některých se předpokládá, že jsou karcinogenní a Evropská unie je zakázala pro používání v barvivech.

Zatím se zjistilo, že uniformy nakoupilo 41 škol. Úřady rovněž prověřují, zda nákup tohoto oblečení schválili nějací oficiální činitelé, napsala tisková agentura Nová Čína.

Obcházení pravidel v Číně

Skandály kolem pančovaných potravin či léků jsou v Číně poměrně časté a důvěra zákazníků vůči domácím produktům je velmi nízká. Nový případ, který se týká tisíců školáků, zřejmě opět přiživí nespokojnost veřejnosti s nedostatečnými opatřeními vlády a státních úřadů, jež by zajistila bezpečnost běžných spotřebních produktů. Podobná pravidla, pokud vůbec existují, jsou v Číně často přehlížena či obcházena, mimo jiné pomocí korupce.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!