Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Politici mají pocit, že jsou mesiáši

Psychoterapeutka Kateřina Irmanovová v minulosti připravovala politiky na televizní debaty.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psychoterapeutka Kateřina Irmanovová v minulosti připravovala politiky na televizní debaty. | foto: Lidové noviny

Každý moderní politik by měl chodit k psychoterapeutovi. Kvůli zpětné vazbě, říká v rozhovoru pro Lidové noviny Kateřina Irmanovová.

Mezi profese, v nichž jsou lidé nejvíce ohroženi stresem, patří policisté, lékaři a politici. Vidíte na české politické scéně hodně materiálu pro svou psychoterapeutickou poradnu?
Materiálu by v politice bylo opravdu dost. Ale já si nejsem jista, zda jsou politici schopni takového náhledu a sebereflexe, aby do nějaké poradny zašli. Ale už se mi stalo, že dva dost významní politici ke mně začali chodit. Ovšem nedochodili to, protože  měli strašnou spoustu práce a vlastně to pro ně bylo celkově složité. Víte, chodit na psychoterapii, podřídit se tomu... Politici potřebují mít určité sebevědomí a především si ho potřebují rychle vybudovat. Když mají nějaký psychický problém, tak práce s psychoterapeutem je přece jenom běh na delší trať. Navíc během té doby se pacienti samozřejmě načas psychicky propadají... Musí analyzovat sami sebe, což chce odvahu.

A hrozí, že po psychoterapii by mnozí z politiky i odešli?

Samozřejmě. Je pravda, že lidé chodící na terapii potom třeba změní svůj život, své postoje. Třeba místo práce top managera začnou pomáhat nemocným dětem. Zkrátka uvědomí si, že jejich život předtím třeba neměl takový smysl.

Směřují do politiky lidé s nějakou specifickou vlastností?
Teď třeba vládne moje generace, tedy starší lidé. Myslím, že ti jsou zatíženi pocitem moci. A naopak mladá generace, která pomaloučku nastupuje, má ještě iluze. U nich vidím snahu udělat ještě nějakou změnu. Mladší lidé jsou idealisté. Ale samozřejmě i mezi nimi se objevují řízci, co jdou jenom po moci.

Souhlasíte se svým kolegou Karlem Humhalem, že do politiky se stahují lidé řídící se heslem „politik umí výt s vlky“?

Ano. Politici mluví o politických cílech, ale ty se už staly jejich osobním životem. A naopak to platí rovněž. Oni se s tím tak ztotožňují, že u nich dochází k osobnímu zbožštění. Politici mají pocit, že jsou mesiášové. Třeba takový Čunek – ten se jasně nehodí do vrcholové politiky, ale stejně se tam držel, protože měl pocit, že cokoli dělá, dělá výborně. Ten nemá absolutně žádnou sebereflexi.

V tom se shodujete s Cyrilem Höschlem. Ten mi řekl, že „dlouhodobvým pobytem v politice dochází často k honores mutant mores, tedy k tomu, že politik ve vůdčí funkci začne dříve nebo později považovat své názory za a priori správné, čím dál tím méně dá na kritiku, čím dál tím víc se nechá ovládat pochlebovači, tedy rozmazlí se. Začne se dostávat do stereotypů a ve své funkci vlastně vyhnívat.“
Ano, jistě. Tak bych to řekla také. U politiků jde o jasnou sebesetřednost. S politiky jsem přišla do styku, když jsem je připravovala třeba do pořadu Kotel a oni absolutně nepřipouštěli jakýkoli lidský kontakt. Chovali se strašně nepřirozeně a v předsálí televizního studia na nich bylo vidět, že jsou přesvědčeni o tom, že je pořád někdo sleduje.

Vaším úkolem bylo je před Kotlem uklidnit?
Snažila jsem se je přimět, aby se chovali přirozeně, protože byli vystrašení z Jílkové. I když se tvářili opačně. Jinak já jsem politiky připravovala i pro ČT, pro Primu... Dělala jsem to několik let. Teď už ne, přestalo mě to bavit.

Tehdy jste měla pocit, že to k něčemu je?
Chtěla jsem zjistit, jací jsou politici lidé. A přišla jsem na to, že nejsou zajímaví. I když občas se mezi nimi objevil i hodný člověk. Třeba Špidla. S tím jsem se potom ještě několikrát setkala a ten se na rozdíl od ostatních jako nějaká mediální hvězda vůbec nechoval. S ním se dalo mluvit úplně normálně. Dokonce byl schopen přijmout i kritiku, diskutoval o tom. A především se neurážel. Ostatní politici se uráželi, jakoukoli kritiku – i tu sebemenší – špatně snášeli.


Pokračování rozhovoru
s Kateřinou Irmanovovou
si přečtěte v sobotním vydání deníku


Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...