Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Politicky výbušné těhotenství

Magazín

  12:19
WASHINGTON/PRAHA - Americký viceprezident Dick Cheney má před sebou pár bezesných nocí. Některé konzervativní křesťany, klíčové spojence republikánů, pobouřila zpráva o těhotenství jeho dcery Mary. Na tom by nebylo nic děsivého, kdyby Mary nebyla lesbička a její otec představitel strany, která zastává konzervativní zásady a staví se proti sňatkům homosexuálů.

Poznaly se na hokeji. Sedmatřicetiletá Mary Cheneyová (vlevo) žije s Heather Poeovou (45) už 15 let. foto: AFP

O tom, že sedmatřicetiletá Mary Cheneyová je v jiném stavu, ve středu informoval deník The Washington Post. Cheneyová žije už 15 let se svou partnerkou Heather Poeovou a podle Cheneyho mluvčí „očekávají narození miminka na přelomu jara a léta“.

„Viceprezident a paní Cheneyová se na své šesté vnouče velmi těší,“ oznámila mluvčí.

Mary je přesvědčená republikánka, která svému otci pomáhala v předvolebních kampaních v letech 2000 a 2004 na jeho cestě za úřadem viceprezidenta. Přesto nastala chvíle, kdy její přesvědčení zakolísalo. Prezident George Bush v roce 2004 oznámil, že hodlá předložit návrh změny zákona, který vyhlásí homosexuální manželství za protiústavní. Cheneyová ve své knize Now It's My Turn (Teď je řada na mně) přiznala, že tehdy byla odhodlána odejít z kampaně svého otce i přesto, že on návrh nepodpořil. Nakonec se rozhodla to neudělat, čímž na sebe přivolala vlnu kritiky ze strany aktivistů za práva homosexuálů. Cheneyová nyní pracuje jako viceprezidentka zákaznické divize společnosti AOL, která je významným americkým poskytovatelem internetu. Aby mohla být nablízku své rodině, přestěhovaly se loni s přítelkyní z Colorada do Virginie. Ve Virginii ale před měsícem začal platit ústavní dodatek, který zakazuje sňatky homosexuálů - stejně jako v dalších 26 státech USA, které tyto svazky nepovolují. „Pokud se nepřestěhují do jednoho z těch několika zbývajících méně restriktivních států, Heather nikdy nebude mít žádný právní vztah k jejich dítěti,“ řekla CNN Jennifer Chrislerová z organizace Family Pride, která reprezentuje gay a lesbické rodiny.

„Dědeček Cheney probdí nepochybně spoustu nocí, až si uvědomí, jaké nenávratné škody způsobil on a jeho administrativa milionům homosexuálních rodičů a jejich dětem,“ dodává Chrislerová.

Otevřenost Mary Cheneyové ohledně její sexuální orientace dělala po léta těžkou hlavu republikánským aktivistům, kteří obdivují postoje a zásady Dicka Cheneyho, ale homosexualitu považují za hřích.

Podle Janice Crouseové z konzervativního sdružení Concerned Women for America (Ženy, kterým záleží na Americe) je těhotenství Cheneyové „morálně neúnosné“. „Je pro mne zklamáním, že tak slavný pár úmyslně přivede na svět dítě, které nikdy nebude mít otce. Dávají tak příklad lidem, kteří nemají stejné výhody jako ony,“ prohlásila Crouseová. Podle ní může tato zpráva poškodit i Bushovu administrativu a důvěryhodnost její politiky proti potratům a proti rozšiřování práv homosexuálů.

Rozhodnutí Cheneyové a Poeové naopak vítají skupiny bojující za práva gayů a lesbiček. „Mary a Heather jsou příkladem, že rodiny v Americe mohou mít různé podoby,“ řekl CNN Joe Somonese z organizace Human Rights Campaign. „Nejdůležitějším poselstvím je, že rodinu tvoří láska a oddanost,“ dodal.
Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat