Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Polští ředitelé si mohou koupit projev ke konci roku

Psaní (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psaní (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

VARŠAVA Ředitelé škol v Polsku, pro které napsat projev ke konci školního roku představuje muka, nebo na to nemají čas, si mohou koupit sbírku 20 proslovů k této příležitosti, zaplatí za ni asi 287 korun. Úřadům se to nelíbí.

Autoři sbírky projevů, kteří pocházejí z řad novinářů, lidí z reklamní branže i školských pracovníků, mysleli na každou situaci, v níž se školy zrovna mohou nacházet. Například na tu, kdy povážlivý počet žáků propadl, napsal ve svém internetovém vydání list Gazeta Wyborcza.

"Mezi 498 žáky naší školy osm nemůže postoupit do dalšího ročníku. Není to moc, ale není to ani málo: žák, který musí opakovat ročník, je pro svého učitele prohrou," píše se v jednom z "prefabrikovaných" projevů. A aby nevyzněl tak pochmurně, najde se v něm prostor i na optimistická slova: "Naším společným úspěchem je atmosféra, která ve škole panuje: příjemná, tvůrčí a inspirativní."

Ředitelé také mohou před svými žáky i podřízenými učiteli vychválit, jak se povedlo přestěhování školy do nové budovy. "Díky ní máme více místa na vyučování, více prostoru kolem, více přirozeného světla. Všichni jsme tuto změnu přijali s úlevou a radostí," může ředitel také říci ve svém projevu.

Žákům se mají slova vrýt do paměti
Za celou sbírku 20 projevů, které nabízí portál vydavatelství Forum zaměřený na vzdělávání, zájemce zaplatí 47,58 zlotého (asi 287 korun). Dva vzory proslovů si objednaly dvě stovky ředitelů škol, o dalších podrobnostech nechtějí zástupci vydavatelství mluvit, prý jde o obchodní tajemství. Jejich cílem je "zajistit ředitelům škol pohodlí při práci i to, aby se žákům jejich slova vryla do paměti".

Malgorzata Preinlová, ředitelka jednoho z krakovských gymnázií, říká, že kdyby tyto texty předříkávala před svými studenty, vysmáli by se jí. "Znám je, vím, co nás během roku potkalo," dodává.

Nicméně její kolegyně ze základní školy tvrdí, že zná několik ředitelů, kteří nejsou schopni dát dohromady pět vět tak, aby jejich projev měl "hlavu a patu", a že jiní jsou zase z veřejných vystoupení vynervovaní.

Z toho, že si ředitelé škol nad přípravou projevů nemusejí hlavu lámat sami, ale že si je mohou koupit, nemají radost ani školské úřady. "Svoje vystoupení k příležitosti konce roku si ředitelé musejí připravit sami," říká mluvčí malopolského školského úřadu Magdalena Dobrzyniaková. Ty hotové jim podle ní mohou sloužit jen jako inspirace.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šlégr, Reichel, Ručinský. Kamarádi navždy. Legendy vyprávějí oblíbené historky

Kamarádi. Prožili spolu celý hokejový život, teď se (zleva) Jiří Šlégr, Robert... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hoši ze zázračné hokejové třídy letos slaví padesátiny. Z Litvínova se vyškrábali až do sportovního nebe, k titulům...

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...