3. dubna 2018 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pomsta za holocaust. Židovští 'Mstitelé' se pokusili na konci války otrávit 6 milionů Němců

Skupina Nakam se soustřeďovala na vyhledávání a likvidaci bývalých nacistů a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Nakam se soustřeďovala na vyhledávání a likvidaci bývalých nacistů a... | foto: YouTube

PRAHA Říkali si skupina Nakam a pokusili se otrávit šest milionů Němců. Tvořila ji přitom 50-ti členná hrstka přeživších židovských vězňů z koncentračních táborů. Skupina, operující ve střední a východní Evropě krátce po 2. světové válce se soustřeďovala především na vyhledávání a likvidaci bývalých nacistů a příslušníků SS. Do historie ale vstoupila spíše díky svému plánu, jak se pomstít za holocaust: Masové otrávení šesti milionů Němců.

Skupina židovských přeživších Nakam (česky Mstitelé) se utvořila na konci války pod vedením Abby Kovnera - muže, který se později stal jedním z nejvýznamnějších izraelských básníků. Příslušníci skupiny se rozhodli likvidovat příslušníky SS zodpovědné za genocidu židovského národa na vlastní pěst, protože dospěli k názoru, že mezi Spojenci není vůle zločiny proti Židům potrestat. 

Abba Kovner tehdy v Izraeli shromáždil skupinu 50 lidí, kteří přežili v ghettech a koncentračních táborech a společně se rozhodli Nakam založit. Cíl Mstitelů byl prostý: Otrávit zásoby pitné vody ve velkých německých městech Mnichově, Norimberku, Hamburku a Franfurtu.

„Ačkoliv to mohlo být bezprecedentní, cílem jednání naší skupiny nebyla osobní vendetta,“ komentuje události Kovner na kazetách, které natočil krátce před svou smrtí v 80. letech. Nahrávky byly přitom nalezeny až po několika desítkách let poté, co se jeho vnuk rozhodl přestěhovat do Kovnerova domu. „Bylo to něco nového a zároveň děsivého, vyrovnávat se s Němci za holocaust tímhle netradičním způsobem a pomstít se jim za smrt šesti milionů Židů,“ říká Kovner na audiokazetách.

Třiadevadesátiletý Simcha Rotem si mezi svými spolubojovníky vysloužil...

Člen skupiny Nakam, třiadevadesátiletý Simcha Rotem si mezi svými spolubojovníky vysloužil přezdívku Kazik.

V rámci celé operace se Kovner po návratu z Evropy ve 40. letech nejprve pokusil obstarat jed od svého známého, biochemika Chaima Weizmanna. Ten se později stal prvním izraelským prezidentem. Weizmann pak Kovnera odkázal dále k chemikovi Ephraimu Katzirovi, který pro něj smrtící látku vyrobil – a později se v roce 1973 stal čtvrtým prezidentem Izraele. Poté vůdce Nakamu odcestoval zpět do Evropy s přichystaným jedem.

Plán ale krátce poté selhal. Britská vojenská policie si všimla Kovnerovy cesty do Evropy a zadržela ho. Mstiteli se sice povedlo zlikvidovat jed ještě před svým zajetím, přesto byl kvůli svému pokusu uvězněn na čtyři měsíce. Skončil ve vězení ve francouzském Toluene a později v Alexandrii v Egyptě.

Jednotka Nakam kvůli Kovnerovu zatčení opustila svůj cíl hromadného vraždění Němců, místo toho se zaměřila na plán B. Tím byla otrava důstojníků SS, kteří byli v té době vězněni v Norimberku a Dachau. Skupina chtěla svého cíle dosáhnout tak, že by v převleku pronikla do vězeňských pekáren a přimíchala arsen do těsta na chléb.

Částečně uspěli, otrava vězňů v Norimberku se jim podařila. Americký deník The New York Times 23. dubna 1946 potvrdil, že ve věznici bylo otráveno přes dva tisíce německých válečných zajatců a 207 z nich skončilo v nemocnici. Dosud však není jasné, kolik důstojníků SS tehdy zemřelo. Ačkoliv jeden ze Mstitelů, Joseph Harmatz prohlásil, že zemřelo kolem 300-400 vojáků, tisk později v roce 2016 uvedl, že z té doby žádná úmrtí nejsou známa.

Členové jednotky Nakam se po tomto incidentu báli o svých činech mluvit. Obávali se, že je úřady nepochopí a označí za teroristy. Do dnešního dne i po odtajnění proti Mstitelům nebyla nikdy vznesena žádná obvinění. Poté, co Kovnera propustili z vězení, členové Nakam upustili od pomsty a soustředili se raději na své nové životy v Izraeli.

Z původních 50 členů vojenské skupiny Nakam v současnosti už žije jen šest. Jedním z nich je třeba i třiadevadesátiletý Izraelec Simcha Rotem, kterému spolubojovníci z Nakamu říkali Kazik.

Velitel a zakladatel skupiny Abba Kovner.

Velitel a zakladatel skupiny Abba Kovner.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.