3. ledna 2010 11:20 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ponocování a nedostatek spánku způsobuje u teenagerů deprese

Oslava (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslava (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Delší spánek může teenagery chránit před depresemi a sebevražednými myšlenkami. Vyplývá to z výzkumu zdravotnického centra Columbijské univerzity v New Yorku, o kterém informoval britský zpravodajský server BBC.

Studie se zúčastnilo přes patnáct tisíc mladistvých od 12 do 18 let. Riziko deprese bylo u těch, kteří spali méně než pět hodin, o 71 procent vyšší a riziko sebevražedných myšlenek o 48 procent vyšší než u těch, kteří spali osm hodin. Mladiství, kteří se do postele dostávali po půlnoci, byli také o 24 procent náchylnější k depresím než ti, kteří uléhali před 22:00.

Podle vedoucího výzkumu Jamese Gangwische nedostatek spánku možná ovlivňuje schopnost mozku reagovat a vede k jisté rozmrzelosti, která brání schopnosti vyrovnat se s každodenním stresem. Rozmrzelost by také mohla ovlivnit uvažování, soustředění a impulzivitu.

Spánek lékem na depresi
"Adekvátní kvalitní spánek by proto mohl být preventivním opatřením před depresemi a lékem na depresi," dodal. Teenageři podle něj potřebují asi devět hodin spánku denně. Jejich mozky stále rostou, a dospívající proto potřebují víc času k odpočinku.

Deprese a sebevražedné uvažování byly ve výzkumu také pravděpodobnější u dívek, dospívajících blížících se hranici 18 let a u těch, kteří měli pocit, že rodiče se o ně dost nestarají.

Depresí ve vzorku trpěl jeden člověk z patnácti.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!