Středa 3. června 2020svátek má Tamara 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Poosmnácté na vrcholu

Šerpa Appa na vrcholu Everestu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šerpa Appa na vrcholu Everestu | foto: AFP

KÁTHMÁNDÚ V současnosti asi nejznámější sedmačtyřicetiletý nepálský šerpa Appa vystoupil včera poosmnácté na Mount Everest, a překonal tak vlastní rekord v počtu zdolání nejvyšší hory světa. Včera o tom informovaly nepálské horolezecké úřady.

Appa vystoupil na vrchol 8848 metrů vysoké hory včera v pět hodin a pětačtyřicet minut místního času společně s dalšími šerpy, jedním Američanem, jedním Kanaďanem a jedním Rumunem.

Výstup jim umožnilo především dobré počasí. Expedice byla jednou z prvních, které dobyly nejvyšší horu světa poté, co nepálské úřady zrušily zákaz lezení na ni. Ten platil po dobu čínské výpravy na Everest s olympijskou pochodní; olympijský oheň se na vrchol podařilo dopravit 8. května.

Už dvakrát se šerpa Appa pokoušel odejít do zaslouženého důchodu, ale známí jej přesvědčili, aby se s nimi opět vydal do hor. Za výstup s klienty inkasuje zhruba 1500 dolarů (zhruba 24 000 korun). Finanční odměna ale asi není největší motivací.Uvozovky dolníÚstavní soud:
Norma nebyla přijata svévolně, a není ji potřeba rušit.Uvozovky horní

Appa, který se jako většina šerpů narodil v podhůří Everestu, na vrchol poprvé vystoupal v roce 1989 z nepálské strany. Od té doby doprovázel zahraniční výpravy na střechu světa, jak se Everestu přezdívá, téměř každý rok.

Dnešním výstupem překonal vlastní rekord 17 výstupů, který držel od loňského jara. Jeho největším soupeřem v počtu pokoření Everestu je dvaačtyřicetiletý šerpa Čhevang Nima, který na vrcholu Everestu stanul patnáctkrát.

„Osmnáctý výstup na nejvyšší horu světa je obrovským úspěchem. Jde o další nádherný moment pro celou horolezeckou komunitu,“ řekl agentuře AFP šerpa Ang Tsering, který je zároveň předsedou Nepálské horolezecké asociace.

Vrcholu Everestu dosáhlo téměř 2500 lidí od chvíle, kdy horského velikána zdolal v roce 1953 cestou přes jižní sedlo a Jihovýchodní hřeben Edmund Hillary s indickým šerpou Tenzingem Norgayem. Nejvyšší a nejznámější hora světa si za dlouhá léta vyžádala více než 200 lidských životů.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...