Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poosmnácté na vrcholu

Magazín

  10:59
KÁTHMÁNDÚ - V současnosti asi nejznámější sedmačtyřicetiletý nepálský šerpa Appa vystoupil včera poosmnácté na Mount Everest, a překonal tak vlastní rekord v počtu zdolání nejvyšší hory světa. Včera o tom informovaly nepálské horolezecké úřady.

Šerpa Appa na vrcholu Everestu foto: AFP

Appa vystoupil na vrchol 8848 metrů vysoké hory včera v pět hodin a pětačtyřicet minut místního času společně s dalšími šerpy, jedním Američanem, jedním Kanaďanem a jedním Rumunem.

Výstup jim umožnilo především dobré počasí. Expedice byla jednou z prvních, které dobyly nejvyšší horu světa poté, co nepálské úřady zrušily zákaz lezení na ni. Ten platil po dobu čínské výpravy na Everest s olympijskou pochodní; olympijský oheň se na vrchol podařilo dopravit 8. května.

Už dvakrát se šerpa Appa pokoušel odejít do zaslouženého důchodu, ale známí jej přesvědčili, aby se s nimi opět vydal do hor. Za výstup s klienty inkasuje zhruba 1500 dolarů (zhruba 24 000 korun). Finanční odměna ale asi není největší motivací.Uvozovky dolníÚstavní soud:
Norma nebyla přijata svévolně, a není ji potřeba rušit.Uvozovky horní

Appa, který se jako většina šerpů narodil v podhůří Everestu, na vrchol poprvé vystoupal v roce 1989 z nepálské strany. Od té doby doprovázel zahraniční výpravy na střechu světa, jak se Everestu přezdívá, téměř každý rok.

Dnešním výstupem překonal vlastní rekord 17 výstupů, který držel od loňského jara. Jeho největším soupeřem v počtu pokoření Everestu je dvaačtyřicetiletý šerpa Čhevang Nima, který na vrcholu Everestu stanul patnáctkrát.

„Osmnáctý výstup na nejvyšší horu světa je obrovským úspěchem. Jde o další nádherný moment pro celou horolezeckou komunitu,“ řekl agentuře AFP šerpa Ang Tsering, který je zároveň předsedou Nepálské horolezecké asociace.

Vrcholu Everestu dosáhlo téměř 2500 lidí od chvíle, kdy horského velikána zdolal v roce 1953 cestou přes jižní sedlo a Jihovýchodní hřeben Edmund Hillary s indickým šerpou Tenzingem Norgayem. Nejvyšší a nejznámější hora světa si za dlouhá léta vyžádala více než 200 lidských životů.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...