22. února 2012 13:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Popeleční středa: končí hodování, začíná půst

Masopust 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Masopust 2011. | foto: ČTK

Je Popeleční středa, v katolické tradici nastává po masopustu čtyřicetidenní postní doba před Velikonocemi. V Popeleční středu se konají v kostelích mše, na kterých se uděluje takzvaný popelec. Věřící dostanou na čelo označení popelem jako znamení kajícnosti.

Dnes v katedrále svatého Víta v Praze povede podvečerní mši kardinál Dominik Duka. Charita ČR zahajuje opět sbírku pod názvem Postní almužna 2012.

Během postní doby mají čeští věřící možnost návratu ke starobylé postní tradici - almužně. To, co si odepřou, mohou v peněžní formě přispět potřebným. Odepře-li si dospělý například cigaretu, ušetří na charitu pět korun, v případě bonbonu třeba tři koruny.

Nově jmenovaný kardinál Dominik Duka zamířil po svém příletu z Vatikánu na Pražský hrad

v katedrále svatého Víta v Praze povede podvečerní mši kardinál Dominik Duka.

"Člověk do malé papírové schránky vloží obnos přibližně ve výši ceny požitku, který si odřekl... Tyto dary církev použije prostřednictvím Charity na pomoc lidem v nouzi a na podporu charitního díla," sdělila Charita ČR. Pro celé území ČR bylo letos pro zájemce vytištěno a rozesláno do všech římskokatolických diecézí k vyzvednutí celkem 65.000 papírových pokladniček. Ke konci postní doby věřící odevzdají svoji almužnu do kostela.

Odříkání si jídla
Popeleční středa a pak také Velký pátek jsou v křesťanské tradici chápány jako přísné postní dny. Věřící by neměli jíst maso a měli by vynechat jedno ze dvou hlavních jídel dne. Odřeknutí si dobrého jídla, pití a zábavy by nemělo být cílem, ale prostředkem pro to, aby se člověk ztišil a povzbudil k dobrým skutkům.

S koncem vesnického masopustu a začátkem půstu by měly podle tradice skončit i příbuzné městské plesové sezony, muziky, taneční zábavy, hlučné svatby, zabijačky a hodování.

Boží hod velikonoční se slaví první neděli po prvním jarním úplňku.

Velikonoce letos připadají na víkend kolem 8. dubna. Připomínají Ježíšovu smrt na kříži, podle křesťanské víry oběť za lidské hříchy.

ČTK