Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Populární Hurvínek slaví 85. narozeniny

Hurvínek a Spejbl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hurvínek a Spejbl. | foto: ČTK

Už 85 let baví děti a dospělé věčně mladý nezbeda z lipového dřeva - ušatý Hurvínek, legenda českého loutkového divadla. Přišourá se v typických dřevácích, zakoulí očima, fistulí pronese vtipnou hlášku, zakončenou charakteristickým cháchá, a publikum je jeho.

Určitě by nebylo Hurvínka bez Spejbla a bručoun Spejbl by bez svého všetečného a prostořekého synka, jemuž dal podobu Gustav Nosek, asi také na jevišti neudělal díru do světa.

Ani duchovní otec obou loutek loutkář Josef Skupa netušil při plzeňské premiéře v roce 1926, že stvořil opravdu "nesmrtelnou" dvojici, která je dodnes populární prakticky na celém světě. Dnes Hurvínek k dětem i dospělým promlouvá řadou cizích jazyků a kromě divadla vystupuje také v televizi a ve filmu.

Tři 'tátové' Hurvínka
"Poprvé se Hurvínek objevil na scéně plzeňského divadla Feriálních osad 2. května 1926 ve hře Rudolfa Nešvery Počestný dům. Hry založené na dialogu Spejbla s Hurvínkem si rychle získaly značnou popularitu a Skupa s nimi začal natáčet i rozhlasové pořady, gramofonové desky a vydávat knihy. V roce 1930 se rozhodl přebudovat divadlo na první českou profesionální loutkovou scénu - Divadlo Spejbla a Hurvínka," řekl mluvčí divadla Miroslav Polák. Kamarádka Mánička a pes Žeryk se zrodili na jaře 1930.

Za 85 let za Hurvínka mluvili tři lidé. Po Skupovi v roce 1956 ho spolu se Spejblem převzal Miloš Kirschner, který loutky vyvezl do světa a naučil je mluvit téměř dvacítkou jazyků. Jeho nástupcem se v Divadle Spejbla a Hurvínka, které po Kirschnerově smrti vede jeho manželka Helena Štáchová, stal Martin Klásek. Slavné dvojici poprvé propůjčil svůj hlas v roce 1974.

Hurvínek 3D
S Hurvínkem se kromě pravidelných představení pro děti i dospělé v Divadle S+H v Praze setkávají malí i velcí na řadě CD, DVD, ve čtyřech večerníčkovských seriálech a ve 3D filmu. Už dvakrát se Hurvínek dostal na poštovní známku a je po něm dokonce pojmenovaná i planetka objevená roku 1997 českou astronomkou, vesmírné těleso má název Asteroid 29472 Hurvínek.

Stereoskopický Hurvínek by se měl stát novátorským nejen díky technologii svého vzniku, ale i z pohledu marketingu.

Divadlo Spejbla a Hurvínka se koncem května zúčastní VIII. ročníku litoměřického loutkového festivalu, kde uvede hru Pavla Gryma Pohádky pro Hurvínka. "Během května začneme studovat novou hru Mikiho Kirschnera Hurvínek mezi osly, která bude mít premiéru v září. Začátkem června odjíždí soubor na kratší zájezd do Německa, hostovat budeme i na Ostravsku," dodal Polák k nejbližším plánům této scény.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...