5. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Japonský fastfood bude pěstovat rýži u Fukušimy

Práce na rýžovém poli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce na rýžovém poli | foto: Shutterstock

TOKIO Populární japonský řetězec rychlého občerstvení oznámil plán pěstovat rýži a zeleninu na polích, která jsou vzdálena necelých 80 kilometrů od jaderné elektrárny Fukušima. Produkty bude využívat ve svých restauracích. Chce tím podpořit obnovu oblasti postižené jadernou katastrofou, kterou vyvolalo mohutné zemětřesení a cunami z března 2011.

Firma Jošinoja (Yoshinoya), která provozuje jeden z nejznámějších řetězců rychlého občerstvení s pokrmy z hovězího masa, chce pěstovat rýži, cibuli a zelí v oblasti Širakawy, jež se nachází nedaleko poškozené elektrárny.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma bude spolupracovat s místními rolníky a rovněž vybuduje v této lokalitě továrnu na zpracování zeleniny pro využití ve svých více než 1000 restauracích po celém Japonsku.

Firma zdůraznila, že pěstované produkty budou podléhat přísným kontrolám, které mají odhalit případnou zvýšenou hladinu radiace. "Věříme, že to podpoří obnovu oblasti," uvedla společnost, která razí heslo "chutně, levně, rychle".

Různé druhy rýže

Oblast Fukušimy byla v minulosti známa vysokou kvalitou zemědělských plodin od rýže až po broskve. Místní rolníci patří k těm, které únik radioaktivních látek z elektrárny poničené zemětřesením a cunami postihl nejhůře. Na mnoha místech zůstává půda nadále kontaminovaná a veřejnost se stále zdráhá kupovat si ovoce a zeleninu z regionu, a to i z bezpečných lokalit.

Jaderná elektrárna Fukušima, kde přírodní katastrofa z roku 2011 roztavila jádra tří reaktorů, se navíc pořád potýká s problémy, především pak s úniky radioaktivní vody. Poslední z těchto úniků byl zaznamenán ve středu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz