Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Portugalská věznice Monsanto je ráj pro psy. A ti pomáhají vězňům rozvíjet emoce

Pes - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pes - ilustrační foto | foto: BBB - Berounský bivakující buldok.

LISABON Těsně předtím, než odjede na víkend, zastavuje se Rui Silva ve věznici se zvýšenou ostrahou Monsanto v Lisabonu, kde jsou umístěni nejtěžší zločinci, aby tam zanechal svou fenku Glorii, o kterou se tu budou vězni starat.

V nápravném zařízení, které stojí v lesnatém parku na kopci nad portugalskou metropolí, je psinec, kde technik portugalské státní televize RTP často zanechává svou zlatou Barbado da Terceira pocházející z Azorských ostrovů.

O Glorii se tu starají vězni ve skromném útulku, jehož zdi jsou ověšeny fotografiemi zvířat, která tu pobývala. Kontrolují, zda má očkování v pořádku, a pak ji zanášejí na seznam hostů tohoto neobyčejného penzionu.

Vězni tu psy krmí, koupou, chodí s nimi na procházky a dohlížejí, aby správně brali své léky.

Čivavy patří mezi nejoblíbenější psy, zejména v redakci Lidových novin.

„Máme velkou zodpovědnost,“ svěřuje se čtyřiatřicetiletý Ricardo, který si v Monsantu odpykává trest za pašování drog, zatímco mu jeden pitbul olizuje skrz náhubek ruku.

Práce pod širým nebem mu dokonale vyhovuje. „Je to úplně jiné než život uvnitř, čas tady rychleji utíká,“ říká a ukazuje na věznici obklopenou ostnatými dráty.

„Rád jsem v kontaktu s lidmi a se zvířaty,“ svěřuje se Ricardo, bývalý majitel baru a otec malé dcerky. Až koncem roku vyjde z vězení, chce si zařídit vlastní psí penzion.

Ricardo patří k několika vzorným vězňům, které vybralo vedení věznice, aby se zabývali péčí o psy. Jde o málo placenou práci (v přepočtu asi 2100 Kč měsíčně), která slouží především k tomu, aby se vězňům usnadnilo jejich opětovné začlenění do společnosti.

Psí dům

„Psí dům“ je umístěn ve žlutobílé budově sousedící s impozantní věznicí, bývalou vojenskou pevností, obklopenou borovicemi a duby, odkud je pěkný výhled na Lisabon.

O letních prázdninách, o Vánocích a o prodloužených víkendech bývá všech 68 výběhů většinou plných. Psí útulek původně sloužil zaměstnancům věznice a pro veřejnost se otevřel v roce 2000.

Denní psí penze stojů deset eur (270 Kč), a pokud majitel psa přinese i krmení pro svého miláčka, 9,50 eura (256 Kč).

Když Rui Silva před několika lety poprvé přivedl svou Glorii do věznice, nemusel nic rezervovat. „Nebyl to problém. Zeptal jsem se, jestli se o psy starají dobře, a oni přisvědčili. To rozhoduje,“ prohlašuje.

Cílem útulku není naplnit pokladnu věznice, ujišťují její představitelé, ale přispět k tomu, aby se vězni připravovali na návrat na svobodu.

Zvířata ve vězení pomáhají

„Péče o zvířata umožňuje rozvíjet citová pouta, která pak vězni budou aplikovat na lidi a celou společnost,“ vysvětluje ředitelka zařízení Ana Pereirová Teixeirová.

Ve věznici Monsanto jsou zvláště nebezpeční vězni. Mezi 160 chovanci je jeden expert na výbušniny z teroristické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) zadržený v roce 2010 v Portugalsku a muž, který v roce 2005 na předměstí Lisabonu zastřelil dva mladé policisty.

Vězně zaměstnané v útulku vybírá dvacítka trestanců, kteří si již odpykali většinu svého trestu a mají za dobré chování mírnější režim. „Snažíme se volit takové vězně, jimž práce zde vyhovuje,“ konstatuje veterinář Pedro Canivalhas de Melo.

„Tato práce je uklidňuje a snižuje jejich agresivitu. Když odsud odcházejí, jsou schopni díky práci se zvířaty navazovat lepší vztahy s ostatními,“ dodává ředitelka věznice.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...