3. září 2007 7:58 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Poslanci si už v Bundestagu nezapálí

Německá kancléřka Angela Merkelová před budovou Bundestagu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá kancléřka Angela Merkelová před budovou Bundestagu | foto: AFP

BERLÍN/PRAHA Německo učinilo v sobotu další krok, který ztěžuje život milovníkům cigaret a dýmek. K prvnímu září totiž vstoupil v platnost zákaz kouření ve všech prostředcích veřejné dopravy a ve státních institucích.

„Když jde o ochranu zdraví, nelze dělat nic napůl,“ řekla k tomu spolková ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová.

Co konkrétně tedy mají vyznavači modrého dýmu od nových nařízení očekávat? Především si už nemohou zapálit v žádném z vlaků Německých drah. Ty zrušily jak všechna kuřácká oddělení, tak kuřácké prostory na přibližně 5700 nádražích. Výjimku udělaly pouze pro 330 největších nádraží v Německu, jimiž denně projede více než 10 000 cestujících.

Podle šéfa Německých drah Hartmuta Mehdorna se jedná o „správný krok“ a většina cestujících ho podporuje. Ti, kteří nařízení poruší, budou moci být trestáni pokutou ve výši od pěti až do tisíce eur.

Od soboty platí zákaz kouření také v německých autobusech, letadlech, taxících a na dopravních lodích. Svému zlozvyku se však už nesmějí oddávat ani zaměstnanci a návštěvníci federálních úřadů. Jedná se například o soudy, nadace, úřady práce i obě komory spolkového parlamentu.

Kouřit se nově nesmí ani v kancelářích, které využívá jedna osoba. Předseda Bundestagu Norbert Lammert, sám milovník dýmek, to sice považuje „za přehnané“, jak ale uvedl pro Frankfurter Rundschau, bude nařízení respektovat.

Zároveň Lammert svým poslaneckým kolegům vzkázal, že při porušování zákazu nemohou počítat s ochranou, již jim poskytuje poslanecká imunita. Ve státních institucích mohou být pro zaměstnance nadále zřízeny kuřácké místnosti.

Rozhodnutí o tom, zda se smí kouřit v restauracích, však zůstává v pravomoci jednotlivých spolkových zemí. Například v Dolním Sasku a Bádensku-Württembersku se kuřáci v hostincích své vášni oddávat nemohou. V Bavorsku má podobný zákaz platit od příštího roku, už nyní je však jasné, že bude existovat jedna důležitá výjimka: pivní slavnosti. Především jde o proslulý mnichovský Oktoberfest.

Cigarety až od 18 let Spolu s omezeními pro kuřáky se také zpřísnil zákon na ochranu mládeže. Věková hranice pro kouření a nákup cigaret byla z dosavadních 16 zvýšena na 18 let. Toto opatření se zatím týká jen obchodů a supermarketů. Přenastavit zhruba půl milionu automatů na prodej cigaret bude totiž trvat 16 měsíců.

Tažení proti kuřákům však není pouze německou záležitostí. Podle letošní zprávy Světové zdravotnické organizace se v 60 procentech evropských zemí nesmí kouřit na pracovištích, ve vládních a v kulturních institucích. Od soboty si nesmějí zapálit ani cestující ve vlacích Rakouských drah.

Najdete na Lidovky.cz