Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Poslední kuřácký festival

Vítejte v pivním ráji. Takový obrázek se naskytne každému při návštěvě tohoto obřího bavorského festivalu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítejte v pivním ráji. Takový obrázek se naskytne každému při návštěvě tohoto obřího bavorského festivalu. | foto: Oliver LangAFP

MNICHOV Na starém kontinentě existuje už jen málo festivalů, na kterých si můžete v klidu zapálit cigaretu a přitom se oddávat alkoholovému opojení. Bavorský Oktoberfest, jenž se každoročně koná v Mnichově na Theresiánské louce (letos od 20. září do 5. října), je prozatím také jedním z nich. Letos se tam ale kouří naposledy, uvedla agentura AFP.

Až se příští rok slavnostně narazí první sud s pivem, zmizí z obřích stanů, jichž je na festivalu celkem 15, popelníky a kuřáci budou muset kouřit venku. Po roce váhání se totiž Bavorsko rozhodlo přijmout nařízení, díky němuž se snad zbaví označení jednoho z posledních evropských rájů kuřáků.

„Je to drobný příspěvek k tomu, aby byl ve stanech čistší vzduch“, řekl pro agenturu AFP Toni Roiderer, mluvčí festivalových prodejců piva. Nepříjemností ale je, že pokud opustíte stan, budete muset při návratu do něj znovu vystát frontu. S protikuřáckým omezením to ale třeba nebude tak strašné. Na Oktoberfestu se toleruje ledacos. Například bavorský premiér Günther Beckstein překvapil výrokem, že by mělo být možné v jeden den vypít dva mázy, tedy zhruba dva litry piva, a pak usednout za volant. To vyvolalo mezi komentáři podezření, že sám to s alkoholem trochu přehnal. Beckstein bude mít také v sobotu poprvé čest vypít zahajovací premiérský tuplák.

Pivo bude letos dražší
Zatímco omezení na příští rok se týká jen jedné skupiny návštěvníků, nynější zdražování se týká všech. Pořadatelé přesto nemají obavy, že by to mělo negativní vliv na návštěvnost. Všech šest pivovarů, které zásobují Oktoberfest, se shodlo, že tradiční litrový tuplák bude stát 8,13 eura (zhruba 200 Kč). I přesto bude třeba pro Italy pivo levné. „V porovnání s cenami u nich doma budou mít v Mnichově vlastně každé třetí pivo zadarmo,“ citovala agentura Reuters závěry agentury ECA.

Ať je cena jakákoli, nejlepší značkou je podle bavorských degustátorů pivo Spaten, které má „plné tělo s vyváženým poměrem sladkého a hořkého“. Mezi Mnichovany však zřejmě vede značka Augustiner. Nejsilnější pivo pro Oktoberfest prý vaří pivovar Hofbräu – obsahuje 6,35 procenta alkoholu.

Sázky, politici, celebrity...
Oktoberfest zahájí mnichovský starosta Christian Ude v obřím montovaném stanu rodiny Schottenhamelových naražením prvního dvousetlitrového sudu piva. Internetová sázková kancelář PartyBets vypsala nejnižší kurz na to, že starostovi před slavnostním zvoláním „Ozapft is“ budou stačit dva údery, což by znamenalo vyrovnání jeho osobního rekordu. Sociálnědemokratický politik ve čtvrtek přiznal, že letos narážení sudu poprvé trénoval. Třeba se tak chce vyhnout případnému trapasu, jenž by nejspíš nepomohl jeho straně.

Běžní návštěvníci Oktoberfestu však nebudou vyhlížet politiky, ale spíše celebrity. Účast Spearsové a Andersonové je prý jistá, spekuluje se o Michaelu Jacksonovi a první dámě Francie Carle BruniovéSarkozyové. A jak se před festivalem cítí prodejci? „Já se vždycky těším jak malý kluk. Budu sice dělat 16 hodin denně, ale pomůže mi syn,“ říká prodavač perníkových srdcí Michael. Historie Oktoberfestu se začala psát v říjnu 1810 díky svatbě tamního prince a později krále Ludvíka I. s princeznou Terezou Sasko-Hildburghausenskou. Veselí tehdy probíhalo od 12. do 17. října. Kvůli využití lepšího počasí byl festival přesunut na konec září.
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.