Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Tygři ussurijští jsou na pokraji vyhynutí. Nemají co lovit

Magazín

  7:00
WANG-ČCHING - Do hornatých krajů na severovýchodě Číny byli v posledních týdnech vypuštěni daňci, jejichž poslání je vskutku tragické: mají se stát potravou posledních tygrů amurských.

Tygr sibiřský je největší kočkovitá šelma foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Stovky těchto šelem, známých též jako tygr ussurijský či tygr sibiřský, kdysi obývaly bohaté borové a dubové lesy v Mandžusku. Dnes však v čínské přírodě přežívá jen asi dvacítka těchto "velkých koček". Píše o tom agentura AFP.

Zvíře bylo dlouho v mandžuských šamanských tradicích uctíváno. To však nezabránilo tomu, aby nebylo loveno a císař Kchang Si (1661-1722) z mandžuské dynastie Čching se chlubil, že jich sám zabil 135, uvádí historik Peter Dekker. V Číně jeden čas žily různé poddruhy tygra. V lidových představách se tygr hojně objevuje (jedno čínské přísloví praví, že tam, kde jsou hory, jsou i tygři), ale ve skutečnosti jich bylo málo.

Tygr sibiřský je největší kočkovitá šelma

Podle činitelů pověřených jejich ochranou lze pokles populace tygrů v zemi vysvětlit rozvojem výstavby, kácením lesů a rovněž pytláctvím, neboť z tygrů se vyrábějí různé ingredience pro čínské tradiční lékařství.

Tygři rovněž mají málo potravy. "Populace potenciální kořisti tygrů je v Číně ve srovnání s jinými zeměmi velmi slabá," vysvětluje Rohit Singh z Tigers Alive Initiative, operace zahájené mezinárodní organizací Světový fond na ochranu přírody (WWF).

Na pokraji vyhynutí

Ve světě žije ve volné přírodě podle odhadů 2700 až 3200 tygrů, uvádí expert z WWF Joseph Vattakaven. Před sto lety jich bylo kolem 100 000. Tygra lze v přírodě jen těžko spatřit. WWF má v zónách, kde tygři žijí, rozmístěny fotobuňky, ale poslední záběr šelmy pochází z loňského roku. Nejméně čtyři snímky však byly podle Miquelle letos pořízeny v přírodní rezervaci Chun-čchun, která je součástí koridoru, kde WCS řídí program na ochranu tohoto druhu.

A WWF se v srpnu podařili zachytit na snímku samici pantera amurského. Tento druh je ve stavu kritického nebezpečí, že bude vyhuben. Ještě v 70. letech minulého století byl v Rusku i v Číně srovnatelný počet amurských tygrů, na každé straně hranic jich žilo po 150 kusech. Populace tygrů na ruské straně rostla díky ochraně a dalším opatřením, zdůrazňuje Vattakaven. "Bez Ruska by tygři v Číně úplně zmizeli," potvrzuje to ředitel WCS pro Asii Joe Walston.

Právě WWF usiluje o zvýšení počtu jelenovitých v přírodní rezervaci Wang-čching v provincii Ťi-lin na severu Číny. Chce tak dát větší šanci tygrům, ale také amurským panterům, aby přežili a rozmnožovali se. V roce 2012 a letos v srpnu bylo do oblasti vypuštěno po 35 kusech jelenovitých, aby se stali kořistí tygrů. To je ovšem pro obrovský apetit šelem málo.

Dale Miquelle, ředitel ruského programu Společnosti pro ochranu přírody (WCS) se sídlem ve Vladivostoku, soudí, že jeden tygr potřebuje ročně k přežití 50 jelenovitých nebo divočáků, přičemž populace této tygří kořisti musí být nejméně dvojnásobná, aby se mohla trvale obnovovat.

"Je třeba, aby jelenovitých žilo v přírodě relativně mnoho," uvádí. Rusko má podle odhadů mezi 350 až 400 sibiřských tygrů. "Rovněž je třeba zajistit, aby se tato tygří kořist vypuštěná do přírody nestala obětí pytláků, aby měla možnost se rozmnožovat a aby její prostředí neničila lidská činnost," dodává.

Přírodní rezervace Wang-čching je součástí koridoru spojujícího zóny výskytu tygrů amurských v Číně a v Rusku, které jsou od sebe vzdáleny necelých 100 kilometrů. "Tento chráněný prostor je pro tygry velmi důležitý," zdůrazňuje zástupce rezervace Tchang Li-ťün a upřesňuje, že bylo vynaloženo zvláštní úsilí na to, aby se omezilo kácení lesa v oblasti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!