22. února 2016 17:51 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Potápěči ve Vltavě našli základ druhého pilíře Juditina mostu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
První kamenný most v českých zemích byl postavený ve dvanáctém století, stál... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První kamenný most v českých zemích byl postavený ve dvanáctém století, stál... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Potápěči o víkendu nalezli na dně Vltavy základ druhého pilíře Juditina mostu. Informovala o tom mluvčí Muzea hlavního města Prahy Olga Šámalová. Muzeum dno Vltavy zkoumá společně s Národním památkovým ústavem. První kamenný most v českých zemích byl postavený ve dvanáctém století, stál jižně od Karlova mostu.

„V neděli po poledni potápěči nalezli základ druhého pilíře Juditina mostu, respektive konstrukce z tmavého železitého pískovce, která téměř jistě tímto základem je,“ uvedla mluvčí. Nález je dalším krokem projektu zaměření pilířů, jejichž polohu zatím odborníci znají jen přibližně.

Potápěči z týmu Kapr Divers s památkáři z NPÚ prohledávali o víkendu dno Vltavy v místech, kde stával Juditin most.
Nalezli na dně Vltavy základ druhého pilíře mostu.

Potápěči pátrali i po případných pozůstatcích staršího, dřevěného mostu přes Vltavu. „Získané fotografie zbytků dřev na dně Vltavy zatím nesvědčí o tom, že by šlo o fragmenty tohoto mostu, získané informace bude nutné ještě podrobněji vyhodnotit, nicméně vytyčený úkol, najít pozůstatky raně středověké dřevěné komunikace přes Vltavu, nadále trvá,“ doplnila mluvčí.

Už v roce 2014 potápěči vyzvedli ze dna Vltavy asi tisícovku předmětů, další přidali při víkendovém průzkumu. Nalezené předměty budou součástí expozice Mysterium věže ve Staroměstské mostecké věži, kterou muzeum otevře 1. dubna.

Původně vedl přes Vltavu brod přibližně v místě zatáčky řeky pod Pražským hradem. Odborníci předpokládají existenci dřevěného mostu v desátém století, ve dvanáctém století ho nahradil Juditin, který byl třetím kamenným na sever od Alp - po Drážďanech a Řeznu.

Poté, co Juditin most strhla povodeň v únoru 1342, rozhodl císař Karel IV. o výstavbě nového. Karlův most zůstal až do devatenáctého století jediným, který břehy Vltavy v Praze spojoval.

ČTK
  • 1Diskuse