18. října 2007 14:38 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Potvrzeno: Prezident Sarkozy se rozvedl

Francouzský prezident se rozvádí. Na snímku se ženou Cécilií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident se rozvádí. Na snímku se ženou Cécilií. | foto: JACK GUEZ AFP

PAŘÍŽ Francouzský prezident Nicolas Sarkozy (52) a jeho manželka Cécilia (49) se rozvedli. Oznámil to oficiálně Sarkozyho úřad, který tak ukončil spekulace místních sdělovacích prostředků, snažících se zjistit, zdali se jedná o rozvod či pouze rozluku.

V komuniké o patnácti slovech prezidentská kancelář uvedla, že prezident a jeho manželka se rozcházejí po vzájemné dohodě a že to nebudou nijak komentovat.

Zpravodajská televize LCI ve středu uvedla, že Cécilia v pondělí ráno sama podala žádost o rozvod u soudu na pařížském předměstí Nanterre a večer oba společně v prezidentském paláci za přítomnosti soudce a společného advokáta podepsali příslušné dokumenty.

Prezidentův blízký přítel, poslanec Patrick Balkany dnes v rozhlasovém rozhovoru řekl, že rozchod byl kvůli Céciliinu rozpoložení nevyhnutelný. Cécilia "se už nechtěla podílet na prezidentově životě, na veřejném životě", řekl Balkany. Prezident byl v posledních dnech "velmi vyrovnaný, mám opravdu dojem, že obrátil stránku", dodal.

Dohady o neshodách a blížícím se rozchodu prezidentského páru živila hlavně opakovaná nepřítomnost Cécilie po boku manžela. Naposledy spolu byli na veřejnosti viděni na oslavách státního svátku 14. července. Už předtím vyvolalo velkou pozornost to, že Cécilia nehlasovala v rozhodujícím druhém kole prezidentských voleb 6. května a týž den večer na oslavách Sarkozyho vítězství vystupovala velmi zdrženlivě.

Prezidentova žena se i později držela zcela stranou, vyjma dvou cest do Libye, kde v zastoupení svého manžela jednala s tamním vůdcem Muammarem Kaddáfím o propuštění k smrti odsouzených bulharských zdravotních sester a lékaře. S propuštěnými pak odjela do Sofie, kam už ale několik týdnů poté nedoprovázela Sarkozyho na pracovní návštěvě, i když tam byla očekávána jako hrdinka.

Cécilia Sarkozyová také předčasně odjela z červnové vrcholné schůzky sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska v Německu a později během dovolené v USA nešla s manželem na oběd, na který je pozvali americký prezident George Bush s manželkou.

Rozešli se už jednou

Sarkozyovi, kteří se vzali v roce 1996 a mají spolu syna, se na několik měsíců rozešli už v roce 2005, kdy Cécilia manžela opustila kvůli jinému muži. Pak se ale k Sarkozymu vrátila. Její tehdejší milenec Richard Attias, který nyní žije s jednou herečkou, v dnešním listu Le Parisien rezolutně popřel, že by se vztah mezi ním a Cécilií nějak obnovil.

Sňatek z roku 1995 byl pro oba manžely druhý. Z prvního manželství má každý z nich dvě děti - Sarkozy dva syny a jeho žena dvě dcery. Le Parisien dnes napsal, že Cécilia trávila poslední dny přípravou zásnub jedné z nich, které budou v sobotu.

Cécilia, působící dojmem sebevědomé a nezávislé ženy, je pravnučka španělského skladatele Isaaka Albénize. V mládí studovala hudbu a právo a příležitostně pracovala jako modelka.

V době, kdy už bylo jasné, že její manžel se bude ucházet o prezidentský úřad, prohlásila, že se v roli první dámy nevidí. "Nevejdu se do formy," řekla.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz