Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poušť Gobi vydala poklad, amatéři našli 70 let ukryté cennosti

ULÁNBÁTAR/PRAHA - Skupina archeologů amatérů objeví poklad, který dlouhé roky skrýval těžký písek pouště Gobi. Scéna jako vystřižená z filmu s Indianou Jonesem. Že se ale i takový sen může splnit, dokázal tým pod vedením nadšence Michaela Eisenrieglera. Podařilo se jim vykopat sedmdesát let ukryté cennosti z kdysi významného buddhistického kláštera.

Khamariin Khiid byl kdysi významný buddhistický kláštěr, ve 30. letech 20. století byl vyrabován a zničen. foto: Reprofoto

Všechno začalo ve třicátých letech dvacátého století. Tehdy byl tento klášter, stejně jako stovky dalších, na rozkaz komunistické vlády vyrabován a zničen.

Krátce předtím ale mnich jménem Tudev velkou část cenných artefaktů ukryl v poušti. V klášteře se nacházelo zhruba asi 1500 beden s pozůstalostmi slavného buddhistického mistra Danzana Ravjaa, který chtěl z kláštera Khamariin Khiid vybudovat obrovské kulturní centrum.

Tudev jich stihl zakopat 64. Ostatní byly zničeny. Tajemství, kde se poklad nachází, si ale nenechal jen pro sebe. Postupně se dědilo, až se dostalo k jeho vnukovi. Zundoi Altangerel na začátku devadesátých let z písku vyzvedl několik uložených beden a v Sainshandu, asi čtyři sta kilometrů jižně od mongolského hlavního města, otevřel muzeum věnované právě Danzanovi Ravjaaovi.

Minulý rok muzeum navštívil rakouský producent v oblasti online médií, Michael Eisenriegler. Od Altangerela se dozvěděl o stále ještě ukrytých bednách s cennými pozůstalostmi někde v poušti Gobi. Rozhodl se tak, že se pokusí vyzvednout další ze schovaných krabic. O svém dobrém úmyslu přesvědčil i vnuka mnicha Tudeva.

A rakousko-mongolský tým lovců pokladů byl úspěšný. Objevil další dvě bedny. Eisenriegler celou akci popsal jako "dobrodružství na celý život". O jedinečnosti nálezu je přitom pevně přesvědčen. "Pro mongolskou kulturu má ohromnou hodnotu, protože buddhismus byl za komunismu, zvláště ve třicátých letech, téměř úplně vymýcen," domnívá se.

Správné místo a hodina kopání
Samotné výkopové práce byly naplánovány na 1. srpen 2009. Podle přesných instrukcí, které mu dal Altangerel, se tým dostal k "tomu místu". Už po necelé hodině kopání v písku objevili dvě bedny. Uvnitř byly uschovány rukopisy, sošky, hudební nástroje, hračky a oblečení.

Úsilí, které museli vynaložit, než se k artefaktům vůbec dostali, ale nelitují. "Jsem naprosto vyčerpaný, ale zároveň jsem ohromen tím, co jsem viděl," přiznává nadšený archeolog. Osud nalezených předmětů bude stejný jako těch předcházejících. Poputují do muzea Danzana Ravjaa. Nicméně ukryto zůstává ještě dvacet beden, které podle Altangerela budou také jednou vykopány.

Podle historiků by nově nalezené předměty mohly přiblížit každodenní život v tomto klášteře. Danzan Ravjaa zakládal tuto kulturní oázu uprostřed pouště pro několik stovek lidí. Kromě prvního divadla zde vznikla také první nenáboženská střední škola, první výpůjční knihovna nebo první veřejné muzeum v zemi.

Quantcast