9. června 2012 9:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Povídat si o zármutku už není tabu, hlásá projekt Jinej svět

Tým projektu Jinej svět při natáčení spotu pro Think Big. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tým projektu Jinej svět při natáčení spotu pro Think Big. | foto: David Raub

Může se to stát komukoliv, že ztratí někoho blízkého. Každý si však hledá svou vlastní cestu, jak se s tragickou situací vyrovnat. Pokud je člověku čtrnáct nebo osmnáct, má starosti sám se sebou a často si neví rady.

Podobnou zkušenost má také pětadvacetiletá studentka sociální práce, Adéla Linhartová z České Skalice, která se spolužáky založila projekt Jinej svět a přihlásila ho do projektu Think Big, který vyhlašuje Nadace O2. „Moje maminka zemřela, když mi bylo sedmnáct. Najednou se mi změnil celý svět a neměla jsem si s kým povídat. A když bych s někým mluvila, co mám vlastně říct a co odpovědět? Připadala jsem si na všechno hrozně sama.

Je to prostě "Jinej svět"
Dost mi pomohlo, když jsem potkala několik lidí ve stejném věku, kteří prožili to samé. Ulevilo se mi, že můžu mluvit naprosto otevřeně a oni mi rozuměli. Napadlo nás, že takovou pomoc potřebují i ostatní a proto jsme založili projekt Jinej svět.“ říká Adéla.

ČTĚTE TAKÉ

Její tým spustil letos v lednu webové stránky s názvem www.jinejsvet.cz. Portál je určen všem mladým lidem, kteří hledají cestu ven ze smutku. Na stránce najdou diskusní fórum nebo zkušenosti svých vrstevníků. Další novinky se chystají, brzy bude online i časová osa, kde mohou mladí lidé postupně zaznamenávat své pocity z určitého období.

O smutek je třeba se podělit s ostatními
„Asi není žádná univerzální rada, jak se s tak těžkou situací vyrovnat, mě hodně těšila hudba nebo kreslení. Hlavní je se do ničeho nenutit a hledat činnosti, které jsou příjemné. Doporučila bych nenechávat si ten smutek pro sebe, ale raději se o něj dřív nebo později podělit s ostatními. Právě takovou funkci má náš web. Plánujeme na něm sekci „Dopis pro…“, kde může mladý člověk napsat někomu ze svých blízkých a vypsat se tak ze svých pocitů.“

Program Think Big

Think Big od Nadace O2 dává mladým lidem motivaci a podporu, aby změnili život kolem sebe k lepšímu.

Přihlaste svůj projekt právě teď! Přihlášky jsou otevřené do 27. 6. 2012. Nadace O2 podpoří až 170 projektů.

Co můžete získat?

-    10 - 70 tisíc korun na realizaci svého projektu

-    školení a poradenství pro úspěšnou realizaci

-    služby O2 zdarma

-    mentora ze společnosti Telefónica

Skupina mladých má spoustu plánů, kde budou projekt propagovat. Rádi by oslovili především studenty škol ze všech koutů republiky. Informace o webu rozešlou i do regionálních center pro mládež a organizací, které pomáhají mladým lidem. „Díky podpoře Think Big jsme získali finance na vytvoření našeho webu. Je to skvělé, že tak máme šanci oslovit více lidí. Zatím vše děláme dobrovolné bázi, chceme časem získat sponzora a přizvat ke spolupráci také odborníky, kteří dětem poskytnou profesionální pomoc."

Judita Matyášová