130 let
Koupaliště

Koupaliště | foto: Lidové noviny

Pozor na koupání v 'kvetoucí vodě', varují hygienici

Magazín
  •   15:03
PRAHA - Hygienici varují zejména alergiky, děti a těhotné ženy před koupáním v přírodě v "kvetoucí vodě". Jsou v ní sinice, které se shlukují na hladině v zelenou kaši a mohou vyvolat zdravotní problémy. V horkých dnech riziko stoupá. Nic na tom nezměnil déšť posledních dní.

Muselo by se ochladit a pršet nejméně deset až 14 dní, aby se to na kvalitě vody projevilo. Údaje o kvalitě vody v konkrétním koupališti jsou na webu ministerstva zdravotnictví.

Sinice tvoří jedovaté látky, které mohou způsobit lehkou akutní otravu. Projeví se střevními či žaludečními potížemi a bolestmi hlavy. Ve vážnějších případech hrozí i postižení jater. Po koupání ve vodě se sinicemi sice žádný člověk nezemřel, jsou ale případy úhynu zvířat, která tuto vodu dlouhodobě pila.

Čtěte také

Také lidé při koupání nechtěně vypijí trochu vody, odhadem jedno až dvě deci. Dospělému to neublíží. Děti ale většinou vypijí i více a vzhledem k jejich menší tělesné hmotnosti je to už rizikové.

Pokud je sinic ve vodě málo a netvoří vodní květ, není pravděpodobné, že by člověk po jednom vykoupání měl problémy. Alergici by však ani do takové vody vstupovat neměli.

Kdo se i přes všechna rizika rozhodne ve vodě zasažené sinicemi vykoupat, měl by se pak osprchovat v čisté vodě a odstranit z pokožky řasy a sinice, které na ní po pobytu ve vodě ulpěly. Kontakt těla s vodou při plavání by neměl být delší než 10 minut, liší se u každého člověka s věkem. Nepřímo lze hranici stanovit jako "do rozmočení kůže prstů", pak kůže více přijímá látky z okolí.

Vodní květ se po hladině nádrže pohybuje podle toho, jak zrovna vane vítr. Často tak tvoří u břehu vysokou vrstvu, se kterou mohou do styku přijít hrající si děti. Proto by rodiče měli děti před tímto rizikem varovat a hlídat, jak vypadá břeh nádrže, na kterém si hrají.

Zda znečištění vody způsobily sinice, ukáže jednoduchý test - voda z nádrže se nabere do plastové průhledné láhve a nechá alespoň 20 minut stát na světle. Pokud se u hladiny vytvoří zelený proužek jako ze sekaného jehličí nebo zelené krupice a ostatní voda zůstane čirá, jde o sinice.

Autor: ČTK
Témata: Nádrž, Praha