Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pot a dřina. Práce na tureckých seriálech není žádná pohádka

Magazín

  6:43
ISTANBUL - S okouzlujícími hrdiny, emancipovanými hrdinkami a malebnou scenérií vzaly turecké romantické seriály svět útokem. V desítkách zemí napříč Evropou, na Blízkém východě a dokonce i na americkém kontinentu si získaly zanícené diváctvo.

Herečka Elif Nur Kerküková foto: Reprofoto

Ale život při natáčení seriálu, kde jednotlivé epizody mohou trvat až tři hodiny a počet dílů dosahovat pěti desítek, není žádná pohádka, napsala agentura AFP. Za seriálovou slávu platí herci drsnou dřinou, kdy štáby běžně pracují 15 až 18 hodin denně na úkor rodinného života, zdraví a někdy i životů. 

Opilý filmový štáb nové bondovky páchal výtržnosti v letadle

„Nejhorší natáčecí den, který jsem kdy zažila, trval 27 hodin,“ řekla AFP mladá turecká herečka Elif Nur Kerküková. „Bylo to jako vrátit se do otroctví.“ V loňském roce po 24 hodinách natáčení ve středním Turecku nacpali producenti celý štáb do autobusu a převezli do Istanbulu na další den natáčení. Nikdo neměl čas se ani vyspat, ani jakkoli připravit. „Ptala jsem se sama sebe: Tohle opravdu chci? Takhle má vypadat můj život? Ale zůstávám, protože to miluju,“ dodala.

Řada smrtelných nehod přiměla odbory i herce, aby zorganizovali hnutí napříč natáčecím průmyslem, které má vyvíjet tlak na produkční společnosti i vládu, aby zlepšila požadavky na bezpečnost a další aspekty jejich práce.

Selin Erdemová, šestadvacetiletá asistentka kameramana při natáčení populárního teenagerského seriálu Arka Siradakiler (Ti v zadní řadě), tragicky zahynula, když ji při pauze na cigaretu srazil ospalý řidič nákladního vozu patřícího k produkci.

Smrt z přepracování

V září loňského roku zemřel na infarkt kulisák Engin Küçük Topuz, když při natáčení seriálu Kaçak Gelinler (Nevěsty na útěku) odpracoval během tří dnů 45 hodin. „Všechno, co vám vaše matka během dospívání kladla na srdce, abyste nedělali, tohle průmyslové odvětví vezme a vyhodí oknem,“ řekla Tilbe Saranová, herečka a generální tajemnice tureckého hereckého odborového svazu.

Svaz od 80. let minulého století vede záznam nebezpečných situací, které vzešly z tlaku producentů posunout během natáčení hranice bezpečnosti. Nechybí mezi nimi ujíždějící neřízené vlaky, pády vrtulníků i výbuchy, které se vymkly kontrole. „Takhle pracují jenom lidé v zemích třetího světa: Žádný dohled, žádná kontrola, žádná úcta k lidskému životu,“ dodala Saranová.

Zkrácení?

Podle zprávy konzultantské firmy Deloitte nazvané Nejbarvitější obrazovka světa - seriálový sektor v Turecku, sledovalo v roce 2014 turecké seriály až 400 milionů diváků v 75 zemích.

Jedna z iniciativ míří na zkrácení délky epizod seriálů. Ještě před deseti lety měly turecké seriály běžných 45 minut na epizodu; dnes může jeden díl trvat od 150 do 180 minut. Příčinou se v roce 2004 stalo rozhodnutí turecké rady pro televizní vysílání, podle nějž mezi jednotlivými bloky reklam musí být nejméně 20 minut pořadu - a televizní stanice začaly prodlužovat délku epizod, aby si tak vynahradily ztracené příjmy z reklam.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat