Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Práce v budoucnosti? Kancelář v kavárně nebo parku

Zaměstnanci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Slovní spojení "chodit do práce" se v budoucnosti pro spoustu zaměstnanců možná stane přežitkem. Zejména lidé, kteří si vydělávají prací v kanceláři, budou podle odborníků díky dostupným technologiím čím dál častěji pracovat z domova nebo z improvizované detašované kanceláře, která může být kdekoli: v kavárně, v parku, nebo třeba v knihovně.

Futurologické vize navíc tvrdí, že brzy může přijít chvíle, kdy člověk nebude osobně znát žádného ze svých kolegů, i když s nimi bude denně v digitálním kontaktu.

O trendu práce z domova se ve světě mluví už roky, v poslední době ale tuto "módu" zpochybnila například společnost Yahoo, která letos svým zaměstnancům práci mimo kancelář zakázala. Šéfka této internetové společnosti Marissa Meyerová v únorovém interním oběžníku oznámila, že všichni "detašovaní" zaměstnanci se v dohledné době musejí vrátit do kanceláře, protože "nejlepší myšlenky vznikají během neformálních diskusí na chodbách a v kantýnách".

Ačkoli většina ohlasů toto rozhodnutí označila za "krok zpět", nic to nemění na tom, že pracovníků v kancelářích ubývá: například ve Spojených státech podle tamního statistického úřadu mezi lety 2005 a 2010 přibyl milion lidí, kteří pracují z domova. Celkem jich před třemi lety bylo 5,8 milionu, což představovalo 4,3 procenta všech zaměstnanců.

V některých odvětvích je práce z domova obvyklá: důvěrně ji znají třeba programátoři. Americká pojišťovna Aetna nedávno spočítala, že mimo kancelář už pracuje 47 procent jejích zaměstnanců, ačkoli v roce 2006 to bylo jen devět procent.

Firmy šetří náklady za pronájem

I když firmy dospějí k závěru, že potřebují mít zaměstnance v kanceláři, snaží se v poslední době ušetřit náklady za jejich pronájem. Newyorská realitní a developerská společnost Clarion Partners uvádí, že ještě před deseti lety nájemci požadovali 25 metrů čtverečních na jednoho pracovníka, dnes už to je pouze 18 metrů. V otevřených kancelářích, takzvaných open office, mizí nejen uzavřené místnosti, ale i pracovní místa oddělená příčkami. Někde už pracovníkům nenabízejí ani vlastní stůl - o jednotlivá místa se zaměstnanci dělí podle potřeby.

Podle Norma G. Millera, který se na univerzitě v San Diegu věnuje trendům na realitním trhu, mají sdílená pracovní místa budoucnost i vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé častěji nabízejí pružnou pracovní dobu. Zaměstnanci tak mohou do práce docházet jen podle potřeby na domluvené schůzky, porady či společenské události, a podstatnou část úkolů plní jinde.

Kancelář v kapse

Vzdálenější budoucnost pak bude ještě více spojená s moderními technologiemi. V době digitalizovaných dat bez papírových dokumentů, faxů, stolních počítačů a telefonů, bez vizitek, kopírek a oddělených kanceláří, prý bude možné pracovat odkudkoliv. Odborníci na loňském semináři v Londýně odhadovali, že v roce 2025 spolu budou kolegové komunikovat i pomocí holografických telekonferencí, aniž by si kdy promluvili z očí do očí.

Každý bude neustále připojen k internetové síti a pracovat bude moci vlastně neustále, i za chůze.

"Díky propojenosti a zároveň prostorovému rozptylu zaměstnanců budeme vlastně napodobovat organizovaný chaos, jaký vidíme u včel nebo mravenců," napsala BBC. Vize kanceláře, kterou si každý bude nosit neustále s sebou, může na mnohé působit hrozivě. Mads Thimmer, zakladatel dánské technologické firmy Innovation Lab, ale uklidňuje. "Není se čeho bát. Krása on-line společnosti spočívá v tom, že tu vždycky existuje tlačítko, kterým se lze odpojit."

,

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...