Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Praha na Expu 2010 v Šanghaji postaví Karlův most

Praha se na Expu 2010 v čínské Šanghaji představí replikou Karlova mostu nebo funkčním orlojem  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha se na Expu 2010 v čínské Šanghaji představí replikou Karlova mostu nebo funkčním orlojem | foto: ČTK

PRAHA Praha se na Expu 2010 v čínské Šanghaji představí replikou Karlova mostu a funkčním modelem Staroměstského orloje. Prezentace bude celkem stát 33 milionů korun, magistrát zaplatí 15 milionů. Zbylé peníze sežene soukromá firma, která také zajistí provoz expozice. Novinářům to dnes řekl ředitel magistrátního odboru zahraničních vztahů František Cipro.

Praha bude mít v Šanghaji v pavilonu expozice měst k dispozici prostor o velikosti 350 metrů čtverečních, za pronájem nic platit nebude. Podle Cipra prý Číňané ocenili prestižním místem výjimečnost pražské expozice.

Organizátory údajně zaujaly především protipovodňové zábrany, které zde plánuje magistrát představit.

Právě zábrany proti velké vodě budou ohraničovat část stánku, ve kterém bude hlavní dominantou replika Karlova mostu. Na něj si budou moci lidé vylézt a projít se po něm. U soch budou umístěny informační displeje, kde se mohou návštěvníci dozvědět podrobnosti o jejich historii.

Praha se na Expu 2010 v čínské Šanghaji představí replikou Karlova mostu nebo funkčním orlojem

Praha se tak bude na Expu chlubit památkou, kterou při její rekonstrukci podle památkové inspekce ministerstva kultury poškodila. Hlavní město jako majitel památky kritiku na jednu stranu odmítá, zároveň ale odbor kultury a památkové péče magistrátu uvedl, že město most při rekonstrukci dostatečně nechrání před znehodnocením.

Prezentovat nás bude Golem, Kafka i Smetana

EXPO 2010

Světovou výstavu Expo 2010 v Šanghaji Číňané zahájí 1. května příštího roku. Expo potrvá šest měsíců. V dubnu převzala Česká republika jako první ze zhruba 180 zemí svůj výstavní pavilon. Přípravný tým očekává, že expozici denně uvidí 30.000 návštěvníků.

Vláda na "ekonomickou a kulturní olympiádu národů" vyčlenila kolem půl miliardy korun. Interiér českého pavilonu má být jakýmsi fiktivním městem plným technologických zážitků, designových překvapení a nejrůznějších prožitků. Hlavní výstavu doprovodí expozice s názvem Perly ČR, která má představit prý to nejlepší, co Česká republika může ukázat světu. I zde má být představen Karlův most, dále pak české lázně nebo Lednicko-valtický areál.

V pražské expozici v Šanghaji bude také kavárna, kterou tam postaví společnost Frytag-Berndt, s.r.o., magistrát ji vybral ve výběrovém řízení.

Bude se v ní točit české pivo a podávat káva. Na dalších místech představí Golema, Franze Kafku nebo Bedřicha Smetanu.

Magistrát zatím neví, co se stane s exponáty po skončení výstavy. "Náklady na přepravu z Číny by byly obrovské," podotkl Cipro. Připustil ale, že by město rádo alespoň jejich část použila při jiných výstavách nebo dočasně umístila někde v Praze.

"Praha má účastí na výstavě příležitost oslovit po dobu šesti měsíců na 70 milionů očekávaných návštěvníků," uvedl primátor Pavel Bém (ODS). Cipro zdůraznil, že zatímco pražská expozice bude stát 33 milionů korun, z toho město zaplatí necelou polovinu, vláda do celočeské výstavy investuje výrazně více.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!