Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Praha už chystá vánoční trhy. Letos prý budou v secesním stylu

Magazín

  13:24
PRAHA - Secesní styl inspiroval tvůrce dekorací pro vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze, které budou otevřeny od soboty. Podle pořadatelů je ovládne atmosféra z přelomu 19. a 20. století. Podnětem pro vytvoření ozdob byly malby malíře Alfonse Muchy.
Vánoční trhy - ilustrační foto.

Vánoční trhy - ilustrační foto. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Chystá se pestrý zábavný program, jehož součástí bude vystoupení divadelních souborů, pěveckých sborů i folklorních skupin. Návštěvníci mohou ochutnat vánoční pochutiny a vybírat z nabídky ozdob, svícnů, jmelí, věnců či dřevěných hraček. Novinkou bude prodej ručně vyráběných dřevěných a slámových betlémů.

Video

"Inspirovali jsme se v české historii a kultuře. Využili jsme ornamentální vlnku, která se objevuje mimo jiné v obrazech Alfonse Muchy. Tyto ornamenty jsme upravili do světelné podoby, kterou prezentujeme na stromě," řekl Vlastimil Jakubec ze společnosti S.O.S.- Dekorace.

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí - ilustrační foto.

Inspirace českou historií
Upozornil, že dekoratéři letos vsadili na české kořeny. "Moderní trendy a bravy pro letošní rok se nám nelíbí, a proto jsme se obrátili do české historie," řekl. Zdůraznil, že trh by měl potěšit české návštěvníky, ale nabídnout také příjemnou podívanou pro turisty. Dodal, že světelné i další ozdoby budou laděny do zlaté a bílé barvy.
Na Staroměstském náměstí už stojí vánoční strom.

Strom se rozzáří už v sobotu
Podle pořadatelů byla velká pozornost věnována bezpečnosti

Vánoční trhy

Vánoční strom na Staroměstském náměstí bude rozsvícen v sobotu v 17:00.

Stánky budou otevřeny každý všední den od 9:00 do 19:00, o víkendu se otevírací doba prodlouží do 20:00.

stromu, který je hlavní dekorací Staroměstského náměstí. "Strom má 20 metrů, je nižší než v minulých letech, ale o to košatější," řekl na tiskové konferenci architekt trhů Pavel Korych. Upozornil, že je upevněn ocelovými lany, které drží šestitunové kvádry. Kmen je zapuštěn dva metry pod zemi. Vánoční symbol pochází z obce Zaječov ve středních Čechách. Padesátiletý jehličnan z brdských lesů byl vybrán v soutěži Hledá se strom. Rozsvícen bude v sobotu v 17:00. Václavské náměstí ozdobí umělý desetimetrový strom kuželového tvaru. Dekorace a výzdoba tam bude laděna do červené a zlaté.

Anděl splněných přání
Na Staroměstském náměstí bude zhruba stovka prodejních domků a na Václavském, kde trhy skončí 9. ledna, asi šedesát. Doplní je vozíky s pečenými kaštany. "Snažili jsme se trhy oživit prodejem výrobků, které mají vztah k Vánocům. Mimo českých výrobců představí svou produkci obchodníci z Německa a Maďarska, kteří nabídnou zejména pochutiny typické pro tamní kraje," řekla za pořadatele z firmy Taiko Helena Groutová. Dodala, že pro návštěvníky bude otevřena dílnička, kde děti budou moci vyrábět tradiční vánoční postavy jako čerty, Mikuláše nebo anděly a dospělí posedět se svařeným vínem. Některé programové aktivity jsou spojeny s charitativní činností.

Novou atrakcí vánočních trhů bude anděl splněných přání, který se bude objevovat v pondělí a ve středu po 16. hodině. "Návštěvník, který ho objeví, bude mít nárok na dárek," uvedla Groutová. Děti mu pak budou moci předávat přání pro Ježíška.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!