Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Praha získá dvě slonice ze Srí Lanky. Nepřiveze je CASA, ale Hercules

Slonice Tamara s chovatelkou Veronikou Štruplovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slonice Tamara s chovatelkou Veronikou Štruplovou. | foto: ČTK

Pražská zoo dostane dvě mladé slonice indické ze Srí Lanky. Obě samice, osmiletou Janitu i o rok mladší Tamaru, dopraví na ruzyňské letiště letadlo Hercules srílanské vojenské letky. Zvířata pocházejí ze sloní zoo v Pinnawale.

"V posledních týdnech se učily chodit do přepravních beden, skutečná nakládka má začít v pátek odpoledne a letadlo Hercules C-130 by mělo odstartovat v sobotu v jednu hodinu ráno místního času," uvedl v tiskové zprávě ze srílanského Kolomba ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Zoologický náměstek Zoo Praha Jaroslav Šimek dodal, že jde o ojedinělý projekt, který bude mít mimo jiné značný přínos pro rozšíření genetické základny evropského chovu slonů indických.

Sloní zoo v Pinnawale na Srí Lance.

Sloní zoo v Pinnawale na Srí Lance.

"Získání slonů je výsledkem dlouhodobé práce pana velvyslance Miloslava Staška, dalších pracovníků zastupitelského úřadu ČR v Dillí, ministerstva zahraničních věcí a také příznivců Zoo Praha," prozradil Bobek.

Podle Staška není dar slonů pražské zoo žádnou novinkou. "Už před jedenačtyřiceti lety darovala tehdejší srílanská premiérka Sirimavo Bandaranaike do pražské zoo dva slony," připomněl.

Pražská zoo poskytne zoologické zahradě v Kolombu na oplátku dva varany komodské, dva koně Převalského a také dva mladé hrochy, z nichž jeden pochází ze berlínské a druhý z ostravské zoo. Přesto spíše než o výměnu zvířat jde ze strany Srí Lanky o dar Česku.

Převoz slonů zajistí Srí Lanka
Letecký převoz zvířat pražské ZOO pravidelně zajišťovala česká armáda, například transport koní Převalského do Mongolska, ovšem tentokrát nebyla oslovena. Srílanská strana se nabídla, že sloní pár do Prahy přepraví svým velkým letounem Hercules C-130. Je otázkou, jestli by se zvířata do českého letounu CASA kritizovaného za malý nákladní prostor vůbec vešla. Letadlo je navíc určeno jen pro přepravu na krátké a střední vzdálenosti.

Herkules C-130 srílanského vojenského letectva, který do Prahy přiveze obě slonice.

Herkules C-130 srílanského vojenského letectva, který do Prahy přiveze obě slonice.

Zoo si nabídky Srí Lanky velice cení: "Náklady nás tak vyjdou zhruba na pětinu nákladů běžného komerčního letu," vysvětlil Bobek. Celkem projekt chystaný zahradou dva roky bude stát 4,5 milionu korun.

Let nákladního letounu má trvat osmnáct hodin a přeruší ho mezipřistání v Šardžá ve Spojených arabských emirátech a v turecké Ankaře. Přistání na Letišti Václava Havla v Praze je plánováno na 18:20.

Sloní zoo v Pinnawale:

Srílanský sloní sirotčinec v Pinnawale chová největší stádo slonů indických na světě. Původně útulek pro osiřelá slůňata v současné době pečuje o zhruba 80 zvířat a osud některých z nich je značně pohnutý. Areál je jednou z největších turistických atrakcí země. Kromě příjmu ze vstupného, které činí 2000 rupií (asi 320 korun), si na svou péči vydělávají i sami sloni. Z jejich trusu se zde totiž vyrábí papír.

Zdroj: ČTK

Praha chtěla původně přivézt čtyři slony

Nový domov najde dvojice slonic v pavilonu, jehož dostavba finišuje v horní části pražské zoo. Už během jara se tam přestěhovaly z dosluhujícího starého pavilonu slonice Gulab a Shanti spolu se samcem Mekongem. Později přibyly z Rotterdamu březí slonice Donna a její dcera Tonya. Celkem tak stavbu za 400 milionů bude obývat sedm slonů s výhledem na brzký přírůstek.

Zoo si přála ze Srí Lanky přivést celkem čtyři slony, země ale nedává víc než dva. Prostory pro slony budou dokončeny příští rok na jaře a doplní je rozsáhlá naučná stezka, která představí slony v širším kulturním kontextu.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Vědci vytvořili prvního křížence člověka a opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Vědci vytvořili prvního křížence člověka a opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

Vědci vytvořili prvního křížence člověka a opice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...