130 let
Spanilá jízda trabantů za svobodou při příležitosti oslav 25. výročí...

Spanilá jízda trabantů za svobodou při příležitosti oslav 25. výročí vycestování tisíců východoněmeckých uprchlíků | foto: ČTK

Prahou po 25 letech duněly východoněmecké trabanty

Magazín
  •   7:06
PRAHA - Staré trabanty, wartburgy a žigulíky dnes odpoledne znovu burácely pražskou Malou Stranou, aby připomněly exodus tisíců obyvatel komunistické NDR na Západ přes tehdejší západoněmecké velvyslanectví v Praze před 25 lety. Zatímco v roce 1989 metropoli Československa zaplavily stovky trabantů a staly se jedním ze symbolů tehdejších událostí, dnes na ambasádu dorazily jen čtyři. Mezi nimi i v nich však nechyběli pamětníci čtvrtstoletí starých obrázků.

V "bakelitovém očitém svědkovi" přijel Čech Martin Švamberg z Lysé nad Labem. "Když jsme si to auto koupili, tak jsme mysleli, že to bude normální tuctové auto, jakých v té době ještě bylo spoustu. Až pak jsme poznali, že to auto je z roku '89," řekl ČTK hrdý majitel vypulírovaného zeleného "kombíka".

Původního německého vlastníka, který ho pravděpodobně zanechal v Praze při svém útěku na ambasádu, se mu k jeho lítosti dohledat nepodařilo. Zná ale prý i další české vyznavače trabantů, kteří jezdí auty osiřelými v Praze při útěku jejich majitelů na Západ. "Znám minimálně dva a ti dneska odmítli přijet s tím, že si myslí, že to není vhodné, aby jim náhodou to auto nezabrali," poznamenal s úsměvem.

Spanilá jízda trabantů za svobodou při příležitosti oslav 25. výročí...

Jedním z těch, kde před 25 lety do Prahy přijeli ve svém "plechovém miláčkovi" a při své odyseji za svobodou ho v Československu nechali, byl Werner Tetmeyer. Do města tehdy ze svého bydliště u Baltského moře přijel ve wartburgu a posléze ho za 200 západních marek prodal neznámému zájemci za plotem ambasády.

"Chtěl koupit trabanta, ale já mu říkal, že žádného nemám, zato mám wartburga a 200 marek bylo dobrých. Měl jsem tak kapitál do začátku," řekl ČTK a Českému rozhlasu pamětník slavného projevu západoněmeckého ministra zahraničí Hanse-Dietricha Genschera na balkoně velvyslanectví, v němž 4000 uprchlíkům oznámil, že jejich cesta na Západ je volná.

Spanilá jízda trabantů za svobodou při příležitosti oslav 25. výročí...
Spanilá jízda trabantů za svobodou při příležitosti oslav 25. výročí...

Tetmeyer se nakonec usadil nedaleko bavorského Fürthu a tentokrát do Prahy přijel v modrém trabantu. "Ten ale patří synovi, já jsem ho jen montoval," zdůraznil muž, který v roce 1989 tři týdny přespával na schodech uvnitř Lobkovického paláce, než se jedním z prvních "vlaků svobody" dostal do západního Německa.

V nejstarším exempláři minikolonu trabantů dnes na ambasádu přivedl německý velvyslanec Arndt Freytag von Loringhoven. "Byl to úžasný pocit, ještě nikdy jsem trabantem nejel," přiznal ČTK rodák z Mnichova. Během jízdy se mu prý v hlavě vybavovaly obrázky staré 25 let. Ačkoli spanilou projížďku trabantů absolvovaly pouze čtyři z původně ohlášených dvou desítek vozů, byl velvyslanec spokojen. "Ještě očekáváme pár dalších a hlavně tu máme mimořádně hezké exempláře. Jeden dokonce s originální východoněmecké espézetkou," pochvaloval si velvyslanec.

V úterý si události z konce září 1989 na západoněmecké ambasádě v Praze připomene tehdejší spolkový ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher, současný šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier nebo saský premiér Stanislaw Tillich. Do Prahy má přijet také asi 150 tehdejších uprchlíků z NDR.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK