23. dubna 2016 19:33, aktualizováno  19:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V pražské zoo se nečekaně narodilo gorilí mládě. Zázrak, říká ředitel Bobek

„Dnes v 9.02 mi zazvonil telefon. Volala službukonající zooložka – a nechtělo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Dnes v 9.02 mi zazvonil telefon. Volala službukonající zooložka – a nechtělo... | foto: Zoo Praha

PRAHA V pražské zoologické zahradě se v sobotu po poledni nečekaně narodilo gorilí mládě. Jeho matkou je čtyřiadvacetiletá samice Shinda. Na svém facebookovém účtu o tom informoval ředitel zoo Miroslav Bobek. Mládě je podle něj v pořádku a veřejnost ho možná uvidí už v neděli.

„Nyní, v pozdním odpoledni, mládě nejen vypadá, ale skutečně je naprosto v pořádku. Pije a Shinda se o něj dobře stará,“ uvedl Bobek na facebooku. Podle něj byl porod nečekaný.

„Dnes v 9.02 mi zazvonil telefon. Volala službukonající zooložka – a nechtělo se mi věřit tomu, co říká. Gorilí samice Shinda začala rodit! Vůbec si nedovedu představit, co by mě mohlo překvapit víc. Nejenže jsme o Shindině březosti nevěděli, ale především jsme se časem vzdali nadějí, že by ještě mohla mít mlád,“ uvedl Bobek.

„Shinda se svým mládětem. Konečně se dočkala!,“ říká Bobek
Úplně první fotografie mláděte, kterou mobilním telefonem pořídil David Vala

Pavilon goril bude pro veřejnost opět otevřen zřejmě již v neděli. „Pokud se tak stane, prosím o ukázněnost a dodržování veškerých pokynů našich zaměstnanců,“ uvedl ředitel. Kromě matky Shindy pavilon obývá ještě gorilí samec Richard a samice Kamba, Bikira a Kijivu, která je matkou čtyř mláďat. Dvakrát rodila také samice Kamba, její mláďata ale při porodu vždy zemřela.

O plodnosti Shindy přitom panovaly pochyby: „Před víc než deseti lety, kdy jí bylo čtrnáct, jsme během projektu Odhalení detailně rozebírali, zda její neschopnost mít mládě je způsobena antikoncepčním tělískem, které dostala ještě v Austrálii. Jeho účinky měly tou dobou již odeznít, ale navzdory veškerým předpokladům trvaly ještě celé roky,“ uvedl na Facebooku Bobek a dodal: „V minulých letech sice Shinda již i zabřezla, ale opakovaně potratila, a vzhledem k nepravidelným cyklům jí byla nasazována hormonální léčba antikoncepcí. Již od svého příjezdu do Prahy trpí nadváhou, což velmi dlouho vedlo k dalším a dalším dotazům, zda není březí.“

Kvůli těmto komplikacím zůstávala také otázka, zda porod bude bez komplikací a zda se mládě narodí živé a zdravé, odpoledne se ale tyto obavy rozptýlily: „Nyní, v pozdním odpoledni, mládě nejen vypadá, ale skutečně je naprosto v pořádku. Pije a Shinda se o něj dobře stará. Před pár okamžiky jsem byl svědkem, jak ho nesla ukázat Richardovi... Nechci to zakřiknout, ale zdá se, že tu a tam se opravdu může stát zázrak,“ napsal Bobek.

Mladě gorily není jediným vzácným přírůstkem pražské zoo v letošním roce. V lednu přišel v Troji na svět sameček hrocha obojživelného, který v sobotu dostal jméno Fanda. Počátkem dubna se narodilo mládě slona. Jde o první slůně, které se v pražské zoo narodilo a bylo zde také počato.

ČTK, Lidovky.cz