Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zbavte se své fóbie. Pomůže pražská zoo

Magazín

  6:15
PRAHA - Pražská zoo na příští rok vypsala nové termíny programu Zooškola pro dospělé s podtitulem Zbavte se fobií. Lidé se v něm učí pracovat s vlastním strachem z některých zvířat, jako jsou třeba pavouci či hadi. Letošních kurzů, které začaly v únoru, se zúčastnilo kolem 100 lidí. Právě hadi se u návštěvníků zoologické zahrady těší čím dál větší pozornosti, řekl mluvčí Zoo Praha Michal Šťastný.
Pavouk. Ilustrační foto.

Pavouk. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

O kurz Zbavte se fobií byl letos větší zájem, než se očekávalo. "V původním plánu jsme počítali se čtyřmi kurzy, nakonec jsme nabídku navýšili na celkových šest termínů," uvedl Šťastný. Pro příští rok zahrada šest termínů od ledna do prosince vypsala rovnou. "A jsme připraveni dle zájmu termíny ještě přidat," doplnil mluvčí. Kurzy budou stejně jako letos koncipovány pro 16 lidí. "Snažíme se, aby měl každý účastník možnost individuálního přístupu," uvedl Šťastný.

Anakonda je veliká atrakce

Zatímco dřív byli hadi podle něj spíš opomíjení, dnes na ně návštěvníci zoo zaměřují svou pozornost. Důvodem je osvětová činnost pražských teraristů a také interaktivní prohlídky, kdy se návštěvníci například mohou "dívat" na svět hadíma očima, míní Šťastný. "Nejvýmluvnějším důkazem o oblibě terarijních expozic v Zoo Praha je samotná návštěva. V okolí akvaterária pro mohutné anakondy v Pavilonu kočkovitých šelem je stále plno," doplnil.

ČTĚTE TAKÉ:

Rostoucí zájem o hady pozoruje také chovatel Miroslav Slavíček. "Někdy jen informativní a někdy už i konkrétní, kdy si lidé hady přímo u mě zamlouvají," řekl Slavíček, který na pozvání učitelů zdarma pořádá přednášky v základních školách. "Děti vyprávění kolem hadů velmi zajímá a většina se jich po mém vyprávění moc nebojí. Jsem vždy rád, že mohu dětem zbořit nesmyslné mýty o tom, jak jsou hadi nebezpeční nebo slizcí," řekl Slavíček, který provozuje web Chováme hady zaměřený na takzvané škrtiče.

Chov hadů je snadný

Výhodou chovu hadů je podle něj hlavně nenáročnost. "Had se nekrmí každý den, není třeba pravidelná a každodenní péče. Je ideální i pro alergiky," popsal Slavíček s tím, že o hada se mohou děti zhruba od deseti let starat i samy. Pro začátečníky je podle něj nejvhodnější užovka červená, kterou lze pořídit v cenovém rozmezí 300 až 700 korun. Největší investicí v chovu hadů je terárium, jehož cena záleží na použitém materiálu a výbavě. "Na tom doporučuji nešetřit," radí Slavíček.

Hady je podle něj nejlepší pořídit přímo od chovatele, k dostání jsou ale i ve specializovaných obchodech. V nabídce je má například síť prodejen s chovatelskými potřebami PetCenter, kde obecný zájem o terarijní zvířata v posledních dvou letech klesá. "Přesto se v síti prodejen PetCenter v České republice a na Slovensku prodalo od roku 2011 více než 300 hadů. Mezi nejprodávanější patří krajta královská a užovka červená," řekla Simona Škodová z marketingového oddělení společnosti PetCenter CZ.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!