Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská zoo přivítala slonici Donnu s dcerou Tonyou

Magazín

  16:38
PRAHA - Pražská zoologická zahrada dnes přivítala slonici Donnu. Do dobudovávaného pavilonu slonů přijela z Rotterdamu s tříletou dcerou Tonyou a s útěžkem, takže už počátkem příštího roku by se Praha mohla dočkat narození slůněte.

Pražská zoo přivítala slonici Donnu s dcerou Tonyou foto: ČTK

Jak popsal ředitel zahrady Miroslav Bobek, mohlo být vše jinak, Donna totiž už jednou na cestě do Čech byla. V roce 1988 se do střední Evropy jako dvouletá plavila na východoněmecké lodi z Vietnamu. Námořníci ji říkali Rossi.

PTEJTE SE ON-LINE:

Proč se v zoo platí více? Ptejte se ředitele Miroslava Bobka

V expozici poblíž velké voliéry dravců pražské zoo našla v uplynulých dnech...

Pražská zoologická zahrada se rozhodla k radikálnímu kroku. Od května zvýšila cenu všech vstupenek. Cena jednodenní vstupenky se zvedla o třetinu na 200 korun, permanentka stojí dokonce o polovinu víc. Zároveň v zoo otevřeli nový sloninec a nově zrekonstruovaný pavilon velkých šelem. Proč mají lidé platit více? Co je za vyšší vstupné v zoo čeká? A jaké chystá zahrada novinky? Své dotazy můžete pokládat ZDE.

"Plavidlo Naumburg ovšem zakotvilo v Rotterdamu, kde celníci Rossi a další zvířata zkonfiskovali. Rossi byla 26. července 1988 umístěna do rotterdamské zoo, kde dostala jméno Douanita, zkráceně Donna," popsal první cestu Donny do Čech Bobek. Donna přijela téměř před čtvrtstoletím do Rotterdamu v dost špatném stavu, k jejímu zabavení nizozemskými úřady ale nebyl důvod, o několik let později to potvrdil i soud. V té době ale Donna už byla začleněná do rotterdamské skupiny a transport do Ústí nad Labem, kde měla najít nový domov, by pro ni byl velmi bolestný. To, že se jí vedení zoo tehdy dokázalo vzdát, mu slouží ke cti, soudí Bobek.

ČTĚTE TAKÉ:

Stěhování slonů začalo v rotterdamské zoo v úterý ráno a odehrávalo se v režii nizozemských chovatelů a přepravců. Scénář stěhování byl obdobný jako při nedávném pražském přesunu ze starého do nového slonince. Zvířata dostala tišící prostředky, aby se při nakládání nezranila; poté je chovatelé a přepravci přesunuli do přepravních boxů, které s pomocí jeřábu vyzvedli na speciálně upravený kamion.

Slonice pak čekal čtrnáctihodinový převoz do Prahy, kam dorazily dnes nad ránem. Přesun nováčků do slonince se odehrál hladce, v následujících dnech bude Donnu s Tonyou čekat postupné seznamování s ostatními členy pražské skupiny.

Nový sloninec

Nový sloninec otevře Zoo Praha příští rok. Do stavby za víc než 400 milionů korun se pražští sloni přestěhovali koncem dubna. I když je pavilon zavřený, návštěvníci zahrady mohou slony vidět ve výběhu.

Během téměř čtyřiadvaceti let pobytu v Rotterdamu porodila Donna tři mláďata. První z nich, sameček narozený 2000, vzápětí uhynul. Samička Trong Nhi, která se narodila 13. května 2003, již v Rotterdamu dosáhla dospělosti, a 10. února 2009 narozená Tonya se nyní se svou matkou přestěhovala do Prahy.

Donna je známá tím, že zbožňuje sladké a nemá v oblibě vodu, ale především tím, že je ve skupině dominantní a své postavení si udržuje i občasnými údery do ostatních slonů. Její sebevědomí se podle chovatelů přenáší i na Tonyu, která si na ostatní dospělé slony dovoluje mnohem víc, než ostatní slůňata.

Právě Donnina dominance je podle Bobka hlavním důvodem, proč odchází z Rotterdamu. Věří, že Donna s Tonyou se s postaršími a už moudrými pražskými slonicemi Gulab a Shanti dobře sžijí.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat