19. července 2011 18:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská ZOO se pochlubila dvojicí tygřích slečen

Chovatelé pražské zoo poprvé zvážili a prohlédli mláďata tygrů sumaterských, která se narodila 25. června. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chovatelé pražské zoo poprvé zvážili a prohlédli mláďata tygrů sumaterských, která se narodila 25. června. | foto: ČTK

PRAHA Chovatelé pražské zoo poprvé zvážili a prohlédli mláďata tygrů sumaterských, která se narodila 25. června. "Zjistili jsme, že jde o zdravé a prospívající samičky o váze 3,16 a 3,40 kilogramu," řekl kurátor savců Pavel Brandl.

Mláďata sají mateřské mléko a na váze přibírají zhruba o půl kila za týden. S pětiletou samicí Surami trvale obývají porodní boudu umístěnou v pavilonu kočkovitých šelem. Návštěvníci je ale s trochou štěstí mohou zahlédnout už i v expozici tygrů sumaterských.

"O víkendu jsme jedno z koťat zahlédli ve vnitřní expozici. Buď ho tam vynesla Surami, nebo se samo odvážilo vzdálit se z boudy. Obě varianty jsou možné," uvedl Brandl. Pravidelně opouštět porodní boudu začnou podle něj mláďata zhruba do tří týdnů.

Letošní odchov je o to větší chloubou Zoo Praha, že jde o třetí generaci jedné linie tygrů sumaterských narozených v Zoo Praha. V roce 1994 se v Praze narodil dědeček mláďat samec Dustin, v roce 2007 jejich otec Falco.

Tygři sumaterští jsou v přírodě kriticky ohroženým druhem. V rezervacích jich zbývá něco přes 400 jedinců. V zoologických zahradách žije kolem stovky jedinců a v loňském roce se v celoevropském chovu podařilo odchovat pouze pět tygrů sumaterských.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz