18. října 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská zoo slaví. Narodilo se mládě tapíra čabrakového

V pražské zoo se narodilo mládě tapíra čabrakového. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pražské zoo se narodilo mládě tapíra čabrakového. | foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

PRAHA V pražské zoologické zahradě se narodilo mládě tapíra čabrakového, jehož srst je zbarvená do puntíků. Už od soboty ho mohli lidé vidět v expozici, informoval web zoologické zahrady.

„Na tuhle puntíkovanou hvězdu se těším ode dne, kdy jsme v srpnu roku 2010 pořídili pár tapírů čabrakových, narozených v Zoo Edinburgh. Jednalo se však o sourozence, a tak naděje na mládě přišla až s novým samcem Nikem v roce 2011,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Matkou mláděte je samice Indah, známá z kampaně „Seznamte se“ a z knížky Hvězdy pražské zoo. Narodila se v září 2008 v Zoo Edinburgh a narozené mládě je její první. Otcem mláděte je samec Niko, který se narodil v prosinci 1996 v Berlíně.

V České republice chová tapíry čabrakové pouze pražská a zlínská zoo. V chovatelských institucích v Evropě žije 52 těchto tapírů, přičemž za poslední rok se v rámci evropských chovů narodilo pouze šest mláďat. V Praze, kde se chovají tapíři čabrakoví od roku 1967, byly zatím pokusy o odchovy mláďat neúspěšné. První a dosud jediné mládě tapíra čabrakového se v pražské zoo narodilo v roce 1976, ale ještě ten den uhynulo.

Tapír čabrakový patří k ohroženým druhům. Během posledních tří generací klesly jejich počty v přírodě na méně než polovinu. Na vině je především těžba exotického dřeva tropických stromů a velkoplošná přeměna nížinného deštného lesa na člověkem využívanou půdu.

Na zemi žije podle odhadů kolem 5000 jedinců, přežívají v Barmě, Thajsku, Malajsii a na Sumatře.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.