Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
24. října 2016 16:24 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská zoo vypíše soutěž na návrh pavilonů pand a ledních medvědů

Medvíďata při hře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medvíďata při hře. | foto: Reuters

Zoo Praha se chystá na začátku listopadu vyhlásit dvě architektonické soutěže na expozice pro lední medvědy a pandy velké. Nový pavilon Arktidy pro lední medvědy a tuleně plánuje zoo zřídit v klimaticky příznivější severozápadní části zahrady.

Na místě stávající expozice pro lední medvědy chce zoo vybudovat novou expozici pro pandy velké, pokud se zvířata podaří získat. Termín otevření pavilonu goril, jehož výstavba měla být podle plánů zahájena, se zřejmě posune kvůli sporům s městskou částí Troja. V následujících pěti letech se pro zoo počítá s výraznými investicemi až 838,6 milionu korun.

Panda - ilustrační foto.

„Prostor Arktidy nás vede k tomu, že lední medvědi se nacházejí v zařízení, které je staré více než 80 let a které je naprosto nevyhovující, navíc na jižně exponovaném svahu,“ řekl ředitel zoo Praha Miroslav Bobek. V případě, že zoo získá z Číny pandy velké, chtěla by ve spolupráci s magistrátem vybudovat i parkovací dům. Získání atraktivní a přísně chráněné pandy záleží ale na tom, jak dopadne architektonická soutěž. Je také nutné, aby o zvířata požádal prezident nebo premiér, poznamenal Bobek.

Jako první by měla být dokončena nová podoba restaurace Gaston, poté Rákosův pavilon pro exotické ptáky, který už má hotovou hrubou stavbu za více než 28 milionů korun, a expozice australské fauny podle Bobka v ideálním případě v roce 2018. Zoo zvažuje, zda Rákosův pavilon otevřít příští rok, možná ale počká, až areál vhodně zaroste.

„Pavilonu goril už měl být ve výstavbě. Tam jsou problémy s městskou částí Troja, čili můžeme mluvit (o otevření) o roce 2019 nebo 2020,“ poznamenal Bobek. Ve stejné době by mohla být otevřena i Arktida, v ideálním případě by měl být v roce 2021 podle Bobka otevřen pavilon pand. „Jak říkám ale, jsou to velmi optimistické úvahy,“ dodal.

Náklady pro nový pavilon goril mají dosáhnout 121 milionů korun. Podle vedení zoo byla architekty stavba navržena tak, aby nenarušovala krajinný ráz Troji a okolí Sklenářky. Proti návrhu jeho umístění se ale staví městská část Praha-Troja. Kritizuje až trojnásobné zvětšení pavilonu, nedořešené parkování i to, že bude zasahovat do přírodního parku. Na podporu stavby ale vznikla petice, pod níž se k dnešnímu dni už podepsalo více než 2000 lidí.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

12 tipů na dárky pro kluky, které potěší
12 tipů na dárky pro kluky, které potěší

Možná stále přemýšlíte, co koupit malému nezbedovi pod stromeček. Máme pár tipů, které budou trefou do černého.