Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská zoo vypíše soutěž na návrh pavilonů pand a ledních medvědů

Medvíďata při hře. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medvíďata při hře. | foto: Reuters

Zoo Praha se chystá na začátku listopadu vyhlásit dvě architektonické soutěže na expozice pro lední medvědy a pandy velké. Nový pavilon Arktidy pro lední medvědy a tuleně plánuje zoo zřídit v klimaticky příznivější severozápadní části zahrady.

Na místě stávající expozice pro lední medvědy chce zoo vybudovat novou expozici pro pandy velké, pokud se zvířata podaří získat. Termín otevření pavilonu goril, jehož výstavba měla být podle plánů zahájena, se zřejmě posune kvůli sporům s městskou částí Troja. V následujících pěti letech se pro zoo počítá s výraznými investicemi až 838,6 milionu korun.

Panda - ilustrační foto.

„Prostor Arktidy nás vede k tomu, že lední medvědi se nacházejí v zařízení, které je staré více než 80 let a které je naprosto nevyhovující, navíc na jižně exponovaném svahu,“ řekl ředitel zoo Praha Miroslav Bobek. V případě, že zoo získá z Číny pandy velké, chtěla by ve spolupráci s magistrátem vybudovat i parkovací dům. Získání atraktivní a přísně chráněné pandy záleží ale na tom, jak dopadne architektonická soutěž. Je také nutné, aby o zvířata požádal prezident nebo premiér, poznamenal Bobek.

Jako první by měla být dokončena nová podoba restaurace Gaston, poté Rákosův pavilon pro exotické ptáky, který už má hotovou hrubou stavbu za více než 28 milionů korun, a expozice australské fauny podle Bobka v ideálním případě v roce 2018. Zoo zvažuje, zda Rákosův pavilon otevřít příští rok, možná ale počká, až areál vhodně zaroste.

„Pavilonu goril už měl být ve výstavbě. Tam jsou problémy s městskou částí Troja, čili můžeme mluvit (o otevření) o roce 2019 nebo 2020,“ poznamenal Bobek. Ve stejné době by mohla být otevřena i Arktida, v ideálním případě by měl být v roce 2021 podle Bobka otevřen pavilon pand. „Jak říkám ale, jsou to velmi optimistické úvahy,“ dodal.

Náklady pro nový pavilon goril mají dosáhnout 121 milionů korun. Podle vedení zoo byla architekty stavba navržena tak, aby nenarušovala krajinný ráz Troji a okolí Sklenářky. Proti návrhu jeho umístění se ale staví městská část Praha-Troja. Kritizuje až trojnásobné zvětšení pavilonu, nedořešené parkování i to, že bude zasahovat do přírodního parku. Na podporu stavby ale vznikla petice, pod níž se k dnešnímu dni už podepsalo více než 2000 lidí.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!