Sobota 4. dubna 2020svátek má Ivana 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražská zoo začne prodávat sloní trus

Sloní trus je jako hnojivo podle vedení zoologické zahrady výborné například pro růže, 1,5 kilogramu bude stát 70 korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sloní trus je jako hnojivo podle vedení zoologické zahrady výborné například pro růže, 1,5 kilogramu bude stát 70 korun. | foto: ČTK

Pražská zoo bude prodávat návštěvníkům sloní trus. Asi 1,5 kilogramu čerstvého hnojiva, které je podle vedení zoologické zahrady výborné například pro růže, bude stát 70 korun. Suvenýr si lidé mohou koupit od soboty každý víkend u pavilonu slonů.

Sloní trus již prodávají například v areálu vídeňského zámku Schönbrunn, české zoologické zahrady jej zatím v nabídce nemají.

"Věřím, že zahrádkáři novou položku našeho sortimentu ocení," uvedl ředitel zoo Miroslav Bobek. "A se svým příjmením jsem tento prodej zavést zkrátka musel," dodal se smíchem.

Každý ze tří pražských slonů denně sežere asi dva metráky větví,

Sloní trus

Zahájení prodeje zoo naplánovala na sobotních 13:00. Trus bude stát 70 korun, pokud ale zahrádkáři přinesou zpět plastový kyblík, ve kterém je prodáván, dostanou 20 korun slevu.

klacků, kořínků nebo trávy. Protože mají rychlé a nepříliš dokonalé trávení, vyprodukují denně 140 až 180 kilogramů trusu, poznamenal kurátor savců Pavel Brandl.

Pražská zoo je tak podle Bobka na nápor zahrádkářů připravena. Pokud by se nový produkt osvědčil, bude zahrada uvažovat o rozšíření nabídky. Prodávat by mohla například trus kopytníků, který tvoří 50 procent odpadu odváženého na centrální hnojiště. Mohly by být také vytvořeny speciální asijské nebo africké směsi, dodal Bobek.

Pražská zoo se podle něj pokusila k výrobku získat označení Czech made. "Nesetkalo se to s pochopením," poznamenal Bobek.

Sloní trus neobsahuje podle Palzerové čpavek a díky svému složení se nemusí kompostovat. Stačí jej prý na záhon položit tři týdny před tím, než na něj jsou zasázeny rostliny.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....