Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražská zoo získala nejvzácnější druh pekari - pekari Wagnerova

Magazín

  7:00
PRAHA - Pražská zoologická zahrada získala dva samce a dvě samice pekari Wagnerova, což je nejvzácnější ze všech druhů pekariů. V roce 1930 byl popsán jako vymizelé, prehistorické zvíře. V roce 1971 byl objeven v paraguayské části oblasti Grand Chaco, ale jeho počty v přírodě se odhadují na pouhých 2000 až 3000 jedinců.

Pražská zoologická zahrada získala dva samce a dvě samice pekari Wagnerova, což je nejvzácnější ze všech druhů pekariů foto: ČTK

Návštěvníci Zoo Praha ho budou moci vidět ve výběhu od pondělka.

Sdělila to mluvčí zahrady Jana Myslivečková. Podle ní nyní žije v lidské péči na celém světě jenom 80 zvířat v 17 institucích. Praha se v loňském roce zapojila do Evropského záchovného programu pekari Wagnerova. Zvířata získala z berlínské zoo, která jako zatím jako jediná v Evropě pekari Wagnerova rozmnožuje.

Slonice si malováním zpestřují den v ústecké zoo. Výtěžek z obrazů jde na výzkum

Vůbec první tři zvířata byla z Paraguaye odvezena v roce 1975, ale pokus o jejich odchov v lidské péči se nezdařil. V roce 1985 byla v paraguayské části areálu založena záchranná stanice.

Pekari Wagnerův je výrazně větší než pekari páskovaný a pekari bělobradý. Má nápadně mohutnou hlavu a delší uši. Může být dlouhý až přes jeden metr a vážit kolem 30 až 40 kilogramů. V přírodě žije v nevelkém areálu prostředí suchých trnitých lesů v oblasti Grand Chaca na pomezí dnešní Paraguaye, Argentiny a Bolívie, kde spadne pouhých 400 až 800 milimetrů srážek ročně. Značnou část jeho jídelníčku tak tvoří kaktusy.

Autor: