Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražský novoroční ohňostroj políbí Múzy. Tématem je inspirace

Magazín

  18:16
PRAHA - Novoroční ohňostroj Praha Múzami políbená připomene významná výročí roku 2016 - narození císaře Karla IV. či astronoma Tycha de Brahe, inspiruje se také dílem Karla Hynka Máchy a Antonína Dvořáka.

Ohňostroj se nad Vltavou rozzářil přesně v šest hodin večer foto:  David Neff, MAFRA

Hudební doprovod i úvodní mluvené slovo budou vysílat rádia. Nejlépe bude ohňostroj viditelný z Parukářky, Riegrových sadů a Rohanského ostrova, odpálen bude v 18:00.

Novoroční ohňostroj v Praze cestoval časem

Tématem ohňostroje je letos podle zadání magistrátu Inspirace, ohňostrůjce Martin Peter ho spojil přímo s nositelkami inspirace, Múzami, řeckými bohyněmi umění. „Potom se nápad rozvinul tak, že by bylo vhodné zmínit i nějaké významné velikány Česka a spojit je s ohňostrojem,“ popsal proces vzniku scénáře letošního ohňostroje v rozhovoru s ČTK. Jeho vymýšlení trvalo devět dní. Akce bude stát pražský magistrát téměř milion korun.

Barevné svíce na úvod

Na úvod budou na Vítkově zapáleny barevné svíce. „Svíce mají za úkol zvýšit napětí před započnutím vlastního odpalu a nasvítit památník na Vítkově, který se vynoří z úplné tmy,“ píše se ve scénáři ohňostroje. Následovat bude odpálení šedesátimetrových číslic „2016“.

První obraz připomene 700 let od narození dědice českého trůnu Karla IV. v barvách jeho erbu. Ve druhém ho vystřídá připomínka narození astronoma působícího v Praze v době císaře Rudolfa II. doplněná písní Anety Langerové Letí ke hvězdám. Tycho de Brahe se narodil před 470 lety. Výročí 180 let od vydání Máchova Máje připomenou nachové a růžové světlice za doprovodu hudby ze stejnojmeného filmu.

Václavské náměstí a ohňostroj
Pražský novoroční ohňostroj 1. ledna 2015

Ohňostroj bude pokračovat Slovanskými tanci Antonína Dvořáka, jejichž druhá řada vznikla před 130 lety. Zpodobní je podle scénáře divoký rej vířivých a barevných světelných efektů. Zazní také píseň Krása, duet Karla Gotta s Lucií Bílou. „Pátý obraz představí střelbu ohňostroje ve zlatých, modrých, červených a blikavých variacích barevně rozlišujících každý hlas,“ uvádí scénář.

Hudební doprovod si diváci mohou pustit z rádia Kiss 98 na frekvenci 98,1 FM a přes internet z Českého rozhlasu Regina.

Odpaliště ohňostroje

Odpaliště za vítkovským památníkem bude dlouhé 36 metrů, na jeho koncích budou dvě vysokozdvižné plošiny. Celkem budou použity více než dvě tuny výbušnin spojených 1,8 kilometru drátů, které vydají téměř 6300 ran. ̈

Novoroční ohňostroje po celé zeměkouli. Který byl nejhezčí?

Technické přípravy podle Petera trvaly téměř celý prosinec, ve čtvrtek a v pátek bude na Vítkově pracovat patnáct techniků vždy po dobu asi deseti hodin. Před začátkem ohňostroje bude odstřeleno pět signálních ran v minutových intervalech. Mají upozornit diváky a vyplašit ptáky, které by mohla pyrotechnika ohrozit.

Minulý ohňostroj nesl název Stroj času a připomínal odkaz Jana Wericha, Antonína Dvořáka, sametovou revoluci i spartakiádu. Odpálený byl z Letenských sadů a hlavní město stál 1,2 milionu korun. Dříve se novoroční ohňostroj v Praze odpaloval i ze Střeleckého ostrova nebo pontonu na Vltavě. Ochranáři to však kritizovali, protože plašil vodní ptactvo.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat