Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražský svícen rozzáří na přání Michelle Obamové Bílý dům

Magazín

  8:28
PRAHA - Na přání samotné Michelle Obamové zapůjčilo pražské Židovské muzeum ze své sbírky vzácný chanukový svícen na slavnostní ceremoniál Svátku světel do Bílého domu.

Leo Pavlát chanukový svícen předal diplomatce Spojených států Mary Thompson - Jonesové. foto: Židovské muzeum v PrazeČTK

První dáma Spojených států požádala o jeho zapůjčení a muzeum této speciální prosbě s radostí vyhovělo.

Včera během dopoledne si pro cenný předmět do sídla Židovského muzea v české metropoli přijela chargé d’affairs Velvyslanectví Spojených států amerických Mary Thompson - Jonesová. Svícen zde převzala z rukou samotného ředitele instituce Lea Pavláta. Informovalo o tom ve své tiskové zprávě muzeum.

Další cesta stříbrného skvostu povede už do sídla amerického prezidenta, kde bude ozdobou reprezentativních prostor po dni letošních oslav židovského svátku Chanuk. Poté, během slavnostní ceremonie, která proběhne 16. prosince na šestý den svátku, na něm prezidentský pár společně zapálí šest svíček. Oficiální oslavy by se mělo zúčastnit přibližně pět set pozvaných hostů.

Obamová se zajímá o židovskou kulturu
Michelle Obamová svůj zájem o židovskou kulturu a dějiny projevila už během své dubnové návštěvy, kdy do svého programu zařadila také prohlídku pražského Židovského města. Kromě Starého židovského hřbitova si prohlédla i Staronovou a Pinkasovou synagogu. Pro jedinečnou příležitost oslav ve washingtonském sídle tak neváhala a poprosila o zapůjčení chanukového svícnu právě z Prahy.

"Těší nás, že jsme mohli zapůjčit chanukový svícen z našich sbírek pro oslavu Svátku světel v Bílém domě," uvedl Leo Pavlát v oficiální zprávě. Připomněl také "mimořádně vydařenou" návštěvu první dámy s tím, že na ní teď navazují tím nejlepším možným způsobem.

Světlo pro respekt a toleranci
"Svícen symbolicky spojuje židovské obce v Čechách a na Moravě s našimi přáteli ve Spojených státech. Věřím, že světlo, které na něm bude zažehnuto na tak významném místě, bude pro celý svět živou připomínkou odvěké židovské touhy žít ve světě tolerance a vzájemného respektu", dodal potěšený ředitel muzea.

Na vybraném svícnu z dílny vídeňského mistra Cyrilla Schillbergera se rozzáří světla po téměř sedmdesáti letech. Jedinečný kousek s výrazným novogotickým tvaroslovím, který byl původně věnovaný kongregaci v Prostějově, totiž muzeum zachránilo před nacistickým rabováním v roce 1939 tím, že ho zařadilo do svých sbírek.

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat