Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pražský svícen rozzáří na přání Michelle Obamové Bílý dům

Leo Pavlát chanukový svícen předal diplomatce Spojených států Mary Thompson - Jonesové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leo Pavlát chanukový svícen předal diplomatce Spojených států Mary Thompson - Jonesové. | foto: Židovské muzeum v PrazeČTK

PRAHA Na přání samotné Michelle Obamové zapůjčilo pražské Židovské muzeum ze své sbírky vzácný chanukový svícen na slavnostní ceremoniál Svátku světel do Bílého domu.

První dáma Spojených států požádala o jeho zapůjčení a muzeum této speciální prosbě s radostí vyhovělo.

Včera během dopoledne si pro cenný předmět do sídla Židovského muzea v české metropoli přijela chargé d’affairs Velvyslanectví Spojených států amerických Mary Thompson - Jonesová. Svícen zde převzala z rukou samotného ředitele instituce Lea Pavláta. Informovalo o tom ve své tiskové zprávě muzeum.

Další cesta stříbrného skvostu povede už do sídla amerického prezidenta, kde bude ozdobou reprezentativních prostor po dni letošních oslav židovského svátku Chanuk. Poté, během slavnostní ceremonie, která proběhne 16. prosince na šestý den svátku, na něm prezidentský pár společně zapálí šest svíček. Oficiální oslavy by se mělo zúčastnit přibližně pět set pozvaných hostů.

Obamová se zajímá o židovskou kulturu
Michelle Obamová svůj zájem o židovskou kulturu a dějiny projevila už během své dubnové návštěvy, kdy do svého programu zařadila také prohlídku pražského Židovského města. Kromě Starého židovského hřbitova si prohlédla i Staronovou a Pinkasovou synagogu. Pro jedinečnou příležitost oslav ve washingtonském sídle tak neváhala a poprosila o zapůjčení chanukového svícnu právě z Prahy.

"Těší nás, že jsme mohli zapůjčit chanukový svícen z našich sbírek pro oslavu Svátku světel v Bílém domě," uvedl Leo Pavlát v oficiální zprávě. Připomněl také "mimořádně vydařenou" návštěvu první dámy s tím, že na ní teď navazují tím nejlepším možným způsobem.

Světlo pro respekt a toleranci
"Svícen symbolicky spojuje židovské obce v Čechách a na Moravě s našimi přáteli ve Spojených státech. Věřím, že světlo, které na něm bude zažehnuto na tak významném místě, bude pro celý svět živou připomínkou odvěké židovské touhy žít ve světě tolerance a vzájemného respektu", dodal potěšený ředitel muzea.

Na vybraném svícnu z dílny vídeňského mistra Cyrilla Schillbergera se rozzáří světla po téměř sedmdesáti letech. Jedinečný kousek s výrazným novogotickým tvaroslovím, který byl původně věnovaný kongregaci v Prostějově, totiž muzeum zachránilo před nacistickým rabováním v roce 1939 tím, že ho zařadilo do svých sbírek.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?
OVĚŘENO: Jak udělat fotku do rodinného alba, aby vypadala jak od profíka?

Děti se nefotí zrovna snadno. Neustále někde pobíhají a nepostojí na jednom místě. Protože se všechno odehrává rychle, je dobré, když budete rychlí vy i vaše technika. Přečtěte si rady, jak udělat hezkou rodinnou fotku i s těmi nejmenšími.