Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Pražští flétnisté ohromili Belgii. V obrovské konkurenci vyhráli první cenu

Magazín

  21:30
NEERPELT - 18 dívek a jeden chlapec, věkové rozmezí 10 až 23 let, 19 příčných fléten – to je světově unikátní umělecké těleso TIKARI Flutes z Prahy a jeho úspěch v belgickém městě Neerpeltu.

Soubor s maskotem festivalu. foto: Reprofoto

Pražský flétnový soubor ze ZUŠ Marie Podvalové Čakovice se letos poprvé zúčastnil 63. ročníku mezinárodního soutěžního hudebního festivalu v belgickém Neerpeltu, který se konal od 30. dubna do 4. května 2015. Letos se ho zúčastnilo 83 souborů z 23 zemí celého světa, které byly rozděleny do kategorií podle nástrojových obsazení a žánrů. Letošní ročník festivalu byl významný i pro jeho organizátory, protože počet účinkujících od jeho založení překročil magickou hranici 200 000 účastníků.

Soubor TIKARI Fluetes
Soubor TIKARI Fluetes hraje kdekoliv a kdekoliv, třeba na louce v kempu či lese.

Vrcholem festivalu pro každého účastníka bylo vystoupení před mezinárodní odbornou porotou. Kromě toho, měly soubory možnost prezentace i jiným způsobem, například workshopy či „koncerty bratrství“ s jinými soubory. Na konci každého soutěžního dne následoval slavnostní průvod vyzdobeným městem, jenž byl zakončen velkolepou show s vyhlášením výsledků a předáním diplomů.

Příjmy z prodeje hudby v USA klesly. Digitální prodej dohnal fyzický

Celým festivalovým víkendem se nesla úžasná radostná atmosféra, kterou násobila skutečnost, že TIKARI Flutes při svém prvním vystoupení na hudebním festivalu získal v obrovské mezinárodní konkurenci neuvěřitelnou první cenu! Jedna z uměleckých vedoucích souboru, Andrea Rosíková, k tomuto úspěchu dodává: „Když se spojí neuvěřitelná píle studentů s nadšením a trpělivostí pedagogů, úspěch musí přijít a tajně jsme s kolegyní Janou Kasanovou doufaly, že přijde. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na tomto úspěchu podíleli.“

Více se o souboru TIKARI Flutes dočtete na webu školy, souboru Tikari nebo na jeho facebookové prezentaci.

Autor: