Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černé sáčko bez šosů. Před 130 lety měl premiéru první smoking

Magazín

  5:00
NEW YORK/PRAHA - Na první Podzimní bál v Tuxedo Parku, letovisku smetánky asi 60 kilometrů od New Yorku, se před 130 lety, 10. října 1886, objevil extravagantní dědic tabákového impéria Griswold „Grizzy“ Lorillard oblečený do jednořadého černého sáčka bez šosů a s hedvábnými klopami. Revoluční model doplnil ještě černým motýlkem a šarlatovou vestou. Americká legenda pojmenovaná „tuxedo“ neboli smoking začala žít.

Smoking z roku 1898 - ilustrační foto foto: wikimedia.org

Několik verzí tohoto méně formálního oblečení pro večerní příležitosti měl tehdy údajně navrhnout „Grizzyho“ otec Pierre Lorillard IV., jenž se inspiroval střihem sak, které si oblékal při honu na lišku. Podle britské verze ušilo slavné krejčovství Henry Poole & Co. z londýnské Savile Row již v roce 1865 princi z Walesu podle jeho návrhu krátké sako na kouření (anglicky smoke).

Za to, že má formální společenský úbor pro gentlemany barvu bílou a černou, vděčíme podle historiků jistému Georgi „Beau“ Brummellovi. Tento někdejší přítel prince z Walesu, pozdějšího anglického krále Jiřího IV., ovlivňoval styl oblékaní od počátku 19. století. V roce 1828 napsal britský spisovatel Edward Bulwer-Lyttonn, že „lidé musí být velmi vznešení, aby vypadali dobře v černé“. To rozhodlo.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat