Středa 26. února 2020svátek má Dorota 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Poslední člověk na Měsíci? Američan s českými kořeny

Eugene Cernan a Neil Armstrong | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eugene Cernan a Neil Armstrong | foto: ČTK

WASHINGTON Posledním, kdo zanechal své stopy v měsíčním prachu, se stal před 40 lety Eugene Cernan, velitel mise Apollo 17, která přistála na Měsíci 11. prosince 1972. Tento rodák z Chicaga, jehož předkové přišli do Ameriky počátkem 20. století z Čech a Slovenska, strávil tehdy na Měsíci spolu Harrisonem Schmittem 75 hodin, z toho mimo modul rekordních 22 hodin a čtyři minuty.

Třetím z posádky Apolla 17, která se na Zemi vrátila 19. prosince 1972, byl Ronald Evans.

Touto expedicí skončil americký program vesmírných letů k přirozené družici Země Apollo, který oficiálně odstartoval 25. května 1961 americký prezident John Fitzgerald Kennedy, když v projevu před Kongresem vytyčil cíl "do konce dekády dostat člověka na Měsíc". To se podařilo - 20. července 1969 na lunu jako první vystoupil člen posádky Apolla 11 Neil Armstrong.

Odvrácená strana Měsíce na vlastní oči

První pilotovaný let programu Apollo, během něhož se na Měsíc podívalo 12 amerických astronautů, se uskutečnil v říjnu 1968 (Apollo 7) po třech letech bez posádek (Apollo 4, 5 a 6). Lety Apolla 1, 2 a 3 byly zrušeny kvůli nehodě před prvním zkušebním letem, při níž v lednu 1967 při cvičné simulaci zahynuli tři astronauti (Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee).

Světové prvenství si připsala posádka lodi Apollo 8, jež se v prosinci 1968 jako první dostala mimo oběžnou dráhu Země - na oběžnou dráhu Měsíce. Frank Borman, William Anders a James Lovell tak jako první lidé na světě spatřili na vlastní oči odvrácenou stranu Měsíce.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.