Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před 40 lety dobyl Neil Armstrong Měsíc

Magazín

  10:24
MYS CANAVERAL/PRAHA - Před 40 lety Měsíc přivítal své první návštěvníky. 16. července 1969 odstartovala z floridského Mysu Canaveral posádka kosmické lodi Apollo 11. Trojice astronautů - Neil Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins - se v rámci amerického vesmírného programu vydala k Měsíci a 20. července 1969 jej dobyla.

Byla sobota 20. července 1969, 21 hodin, 17 minut a 39 sekund SEČ, kdy astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin přistáli na Měsíci. foto: ČTK

Na povrch Luny v modulu Eagle sestoupili jako první lidé Armstrong a Aldrin, z nichž první, poté, co stanul na povrchu zemské oběžnice, pronesl památná slova o malém krůčku pro člověka, ale velkém skoku pro lidstvo.Americký program přistání člověka na Měsíci vyhlásil v roce 1961 prezident USA John Fitzgerald Kennedy. Projekt realizovaný Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA) stál kolem 25 miliard dolarů a zaměstnával 400 tisíc lidí. Hned na počátku ho postihlo neštěstí. Apollo 1 bylo zničeno požárem ještě na rampě, zahynuli tři astronauti. Několik následujících letů proto bylo bezpilotních.

Přistání na Měsíci uvidíte na internetu

Možnost sledovat rekonstrukci mise Apolla 11 v reálném čase na internetu, a to včetně přesné komunikace mezi vesmírnou lodí a řídícím střediskem, nabízí nová internetová stránka prezidentské knihovny a muzea Johna F. Kennedyho, která připomíná misi na Měsíc a Kennedyho snahu, aby se tam Američané dostali první.

"Přistání člověka na Měsíci skutečně sjednotilo svět," říká ředitel Kennedyho knihovny Thomas Putnam. "Chceme pomocí internetu dosáhnout toho samého." Internetová stránka wechoosethemoon.org zahájí "živé" vysílání ve čtvrtek ve 14.02 SELČ, 90 minut před čtyřicátým výročím startu Apolla 11 z floridského Mysu Canaveral.


Nakonec se však v letech 1969 až 1972 na Měsíc podíval tucet astronautů a projekt Apollo zůstává dodnes jedním z největších úspěchů amerického vesmírného programu.

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...