11. října 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Před půl stoletím v Česku poprvé směla vystoupit západní rocková skupina

Manfred Mann | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manfred Mann | foto: wikimedia.org

PRAHA Koncert populární britské skupiny Manfred Mann, který se uskutečnil 11. října 1965 v rámci Jazzových dnů na pražském Výstavišti, byl prvním vystoupením západní rockové skupiny na území tehdejšího Československa. Nadšené publikum po koncertě po sále rozházelo židle, diváky nakonec rozháněla Veřejná bezpečnost po celé Letné.

Přední tuzemské skupiny jako Matadors nebo Olympic začaly pod vlivem vystoupení hrát stejné písničky a oblékly se i do stejných černých roláků.

Koncert na chladném a vystrašeném východě

„Bylo to hrozné hrát v tak chladné atmosféře, kde se publikum bálo. Chtěli si užít koncert, ale zároveň byli vystrašení. Když jsem žil v Jižní Africe, tak jsem byl komunistou, ale návštěva Československa mě velmi odradila od jakéhokoliv takového názoru. Byla to přímá totalita, fašismus nebo jak to nazvat, bylo to zkrátka hrozné,“ vzpomínal po letech na vystoupení v Praze, Uherském Hradišti a Bratislavě klávesista skupiny Manfred Mann, jehož skupina od té doby několikrát změnila obsazení a jméno a letos v dubnu zahrála v Lucerna Music Baru.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
C++ WIN API VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 60 000 - 95 000 Kč