Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Před půl stoletím v Česku poprvé směla vystoupit západní rocková skupina

Magazín

  6:00
PRAHA - Koncert populární britské skupiny Manfred Mann, který se uskutečnil 11. října 1965 v rámci Jazzových dnů na pražském Výstavišti, byl prvním vystoupením západní rockové skupiny na území tehdejšího Československa. Nadšené publikum po koncertě po sále rozházelo židle, diváky nakonec rozháněla Veřejná bezpečnost po celé Letné.

Manfred Mann foto: wikimedia.org

Přední tuzemské skupiny jako Matadors nebo Olympic začaly pod vlivem vystoupení hrát stejné písničky a oblékly se i do stejných černých roláků.

Koncert na chladném a vystrašeném východě

Pracovní smlouvu legendárních Beatles vydražili v Londýně za 365 tisíc liber

„Bylo to hrozné hrát v tak chladné atmosféře, kde se publikum bálo. Chtěli si užít koncert, ale zároveň byli vystrašení. Když jsem žil v Jižní Africe, tak jsem byl komunistou, ale návštěva Československa mě velmi odradila od jakéhokoliv takového názoru. Byla to přímá totalita, fašismus nebo jak to nazvat, bylo to zkrátka hrozné,“ vzpomínal po letech na vystoupení v Praze, Uherském Hradišti a Bratislavě klávesista skupiny Manfred Mann, jehož skupina od té doby několikrát změnila obsazení a jméno a letos v dubnu zahrála v Lucerna Music Baru.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat