8. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Před 75 lety začalo osvobozování ČSR od nacistů. ‚Krvavá‘ Karpatsko-dukelská operace nešla podle plánu

1. československý armádní sbor po vstupu na osvobozené československé území. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 1. československý armádní sbor po vstupu na osvobozené československé území. | foto: Wikipedia

Bratislava/Praha Karpatsko-dukelskou operaci, jež začala 8. září 1944, prezentoval komunistický režim jako stěžejní okamžik naší vojenské historie a 6. říjen, kdy vojáci 1. československého armádního sboru překročili hranice, se slavil jako Den čs. lidové armády.

Ofenzíva, která měla pomoci Slovenskému národnímu povstání, ale přes hrdinství sovětských i československých vojáků skončila velkými ztrátami a po potlačení SNP velení Rudé armády útočné operace koncem října ukončilo.

Památník příslušníkům 1. československého armádního sboru na východě Slovenska.
Ztráty 38. armády podle nejnovějších údajů představovaly 13.579 padlých,...

Původní plány operace, jež počítala i s přeběhnutím dvou slovenských divizí, byly velmi optimistické, již pátý den po zahájení útoku měli rudoarmějci dosáhnout Prešova. Předčasné vypuknutí povstání ale situaci velmi zkomplikovalo, Němci navíc měli v Karpatech vybudováno několik pásem opevnění a na útok byli dobře připraveni. Sovětské jednotky a s nimi i Čechoslováci měli před zahájením ofenzívy jen chabé zprávy o nepříteli, což nakonec vedlo k velkým ztrátám.

Během necelých dvou měsíců padlo u Dukly kolem 20 000 vojáků Rudé armády. Ztráty československé jednotky, jež měla v té době 16 000 vojáků, pak dosahovaly zhruba 2000 mužů, další tisíce utrpěly zranění. Němci, kteří využívali výhod hornatého terénu a ze svých postavení měli útočící jednotky často „jako na střelnici“, přišli za karpatsko-dukelské operace o 11 000 mužů. Slovenskými horami se pak českoslovenští, sovětští a také rumunští vojáci probojovávali až do dubna 1945.

ČTK

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.