8. srpna 2016 13:56, aktualizováno  17:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Předtím než si kolonisté vynutili genderové role, uznávali původní Američané pět pohlaví

Jedno z prvních evropských zobrazení amerických Indiánů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedno z prvních evropských zobrazení amerických Indiánů | foto: © repro z knihy, dle Théodora de BryČeská pozice

WASHINGTON Původní obyvatelé Severní Ameriky převzali ideu dvojího pohlaví až po kolonizaci Evropany. Do té doby neexistovala pro původní Američany žádná sada pravidel, kterou by muži a ženy museli v tomto ohledu dodržovat, aby byli považováni za „normální“.

Ve skutečnosti, lidé ztotožňující se jak s mužskými tak s ženskými charakteristikami byli nahlíženi jako obdarovaní přírodou a tudíž schopni vidět ve všech situacích obě strany dané záležitosti. Podle Indian Country Today, všechny původní společnosti uznávaly následující genderové role: „žena, muž, žena s dvěma duchy, muž s dvěma duchy a transgender.“

Každý kmen užívá svůj specifický pojem pro osobu s dvěma duchy. Kmen Navajo tak odkazuje k osobám s dvěma duchy jako Nádleehí (ten jenž je přeměněn), v kmeni Lakota je používán termín Winkté (poukazující na muže, který má nutkání chovat se jako žena) a pro kmen Cheyenne je to Hemaneh (napůl muž, napůl žena).

Hříčka Stvořitele

Přesvědčení domorodých Američanů je, že někteří lidé se rodí s duchy obou pohlaví a dokáží je tak dokonale vyjádřit. Jako kdyby měli dva duchy v jednom těle. Některé Siouanské kmeny věřili, že předtím než se dítě narodí, stojí jeho duše před Stvořitelem a buď sáhne po ruce nabízející luk s šípy, který by naznačoval roli muže nebo sáhne po ruce s košem, který by vymezil úlohu ženy. V některých případech však Stvořitel poté, co si dítě vybralo svůj předmět odkazující na jeho pohlaví, předměty prohodil a vyslal tak dítě do života s jiným pohlavím, než jaké si dítě vybralo.

V roce 1530, španělský průzkumník Cabeza de Vaca napsal ve svém deníku, že viděl na Floridě „měkké“ indiánské muže oblékat se a pracovat jako ženy. Kulutra „dvou duchů“ původních Američanů byla jednou z prvních věcí, kterou si Evropané vzali za cíl zničit a zamaskovat. Tradice dvou duchů měla být vymazána ještě než stihla vejít do historických knih.

V kultuře původního amerického obyvatelstva byli lidé hodnoceni spíše za přínosnost kmenu než za mužskost či ženskost. Ani rodiče nepřisuzovali svým dětem genderové role a dětské oblečení bývalo také genderově neutrální, především z toho důvodu, aby nedošlo k rozporu s přírodou. Neutrální oděv nosily děti do věku, ve kterém byly schopny říct k jakému pohlaví se přiklánějí, což stvrdil také patřičný obřad.

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz