19. května 2018 9:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

‚Překážková dráha v Národním muzeu.‘ Na jeden den se otevře veřejnosti, kočárky stavbou ale neprojedou

Reklamní plachta přes Národní muzeum v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklamní plachta přes Národní muzeum v Praze. | foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

PRAHA Na jeden den se pro veřejnost otevře historická budova Národního muzea (HM), která v současné době prochází rekonstrukcí a po opravě se má opět otevřít na letošní výročí vzniku Československa. V sobotu se lidé mohou podívat, jak práce na obnově budovy pokračují.

V rámci Dne otevřených dveří, který muzeum pořádá k připomenutí 127 let od otevření své historické budovy, mohou navštívit také výstavy a expozice v sousední nové budově NM.

V historické budově si zájemci mohou od 10:00 do 15:00 projít připravenou trasu, na které se seznámí se stavem rekonstrukce. Uvidí nejen práci restaurátorů, kteří vrací mnoha částem muzea původní podobu z 19. století, ale i práce na nejmodernějších technologiích. Zároveň mohou vidět některé části stavby a hotové práce, které po dokončení opravy už neuvidí. Na případné dotazy jim budou odpovídat pracovníci muzea a sdružení M-P-I, které budovu opravuje.

Prohlídka je pouze pro fyzicky zdatné

Zástupci muzea ale upozornili, že prohlídková trasa je vzhledem k probíhající stavbě relativně fyzicky náročná. Školní děti v doprovodu rodičů by ji měly zvládnout, ale kočárky stavbou neprojedou. Trasa je naplánovaná přibližně na půl hodiny a návštěvníci by si měli vzít pevnou obuv.

Generální rekonstrukce muzea začala v roce 2015, několik let předtím se budova vyklízela. Od svého otevření v roce 1891 neprošla komplexní rekonstrukcí, prodělala jen tři větší opravy - po druhé světové válce, po srpnu 1968 a při stavbě metra v roce 1974. Po letech příprav se muzeum nyní opravuje čtvrtým rokem. K vysoutěžené ceně 1,64 miliardy korun za rekonstrukci budovy podle vedení muzea přibyly vícepráce, které činí 6,2 procenta z původní ceny, tedy asi 102 miliony korun.

ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…