Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Překážková dráha v Národním muzeu.‘ Na jeden den se otevře veřejnosti, kočárky stavbou ale neprojedou

Magazín

  9:56
PRAHA - Na jeden den se pro veřejnost otevře historická budova Národního muzea (HM), která v současné době prochází rekonstrukcí a po opravě se má opět otevřít na letošní výročí vzniku Československa. V sobotu se lidé mohou podívat, jak práce na obnově budovy pokračují.

Reklamní plachta přes Národní muzeum v Praze. foto: Jakub Zelenka, Lidovky.cz

V rámci Dne otevřených dveří, který muzeum pořádá k připomenutí 127 let od otevření své historické budovy, mohou navštívit také výstavy a expozice v sousední nové budově NM.

V historické budově si zájemci mohou od 10:00 do 15:00 projít připravenou trasu, na které se seznámí se stavem rekonstrukce. Uvidí nejen práci restaurátorů, kteří vrací mnoha částem muzea původní podobu z 19. století, ale i práce na nejmodernějších technologiích. Zároveň mohou vidět některé části stavby a hotové práce, které po dokončení opravy už neuvidí. Na případné dotazy jim budou odpovídat pracovníci muzea a sdružení M-P-I, které budovu opravuje.

Prohlídka je pouze pro fyzicky zdatné

Zástupci muzea ale upozornili, že prohlídková trasa je vzhledem k probíhající stavbě relativně fyzicky náročná. Školní děti v doprovodu rodičů by ji měly zvládnout, ale kočárky stavbou neprojedou. Trasa je naplánovaná přibližně na půl hodiny a návštěvníci by si měli vzít pevnou obuv.

Generální rekonstrukce muzea začala v roce 2015, několik let předtím se budova vyklízela. Od svého otevření v roce 1891 neprošla komplexní rekonstrukcí, prodělala jen tři větší opravy - po druhé světové válce, po srpnu 1968 a při stavbě metra v roce 1974. Po letech příprav se muzeum nyní opravuje čtvrtým rokem. K vysoutěžené ceně 1,64 miliardy korun za rekonstrukci budovy podle vedení muzea přibyly vícepráce, které činí 6,2 procenta z původní ceny, tedy asi 102 miliony korun.

Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat