Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přelomový objev: podprsenky se nosily již před 600 lety

Magazín

  15:00
Rakouští archeologové našli podprsenky staré 600 let. Jde o přelomový a jedinečný objev v dějinách odívání - doposud se myslelo, že ženy nosí podprsenky teprve asi 100 let.

Podprsenka pocházející z 15. století. foto: ČTK

Čtyři lněné podprsenky ze středověku byly nalezeny na rakouském zámku Lengberg ve východním Tyrolsku, informoval server uibk.ac.at.

U dvou z nalezených podprsenek již radiokarbonová datace potvrdila, že pochází z 15. století. Odborníci na dějiny odívání nález označují za překvapivý, protože se doposud předpokládalo, že podprsenky se nosí jen o něco déle než sto let, kdy vystřídaly těsné korzety.

Rakouská archeoložka z Innsbrucku Beatrix Nutzová, která tkaniny zpracovávala v rámci své disertace, uvedla, že toto středověké spodní prádlo bylo objeveno již v roce 2008, ale zpráva je zveřejněna až nyní.

Minulý rok o nich měla sice odbornou přednášku, ale informace zůstala pouze v akademických kruzích. "Dva exempláře zachované ve fragmentech vypadají jako kombinace podprsenky a krátké košile. Košíčky končí přesně pod ňadry, byly však doplněny o další textilní části zakrývající dekolt, oděv však neměl rukávy," vysvětlila Nutzová. Dva další objevené kousky se podle ní podobají dnešním podprsenkám ještě více.

Na rakouském zámku Lengberg ve východním Tyrolsku bylo nalezeno spodní prádlo ze středověku.

Podprsenky vypadají jako ty dnešní

Kurátorka pro oblast módy z Londýnského muzea Hilary Davidsonová podle agentury AP konstatovala, že zvláště jeden z kousků "vypadá přesně jako (moderní) podprsenka".

Až do tohoto nálezu nebyly žádné doklady o existenci podprsenek v době před 19. stoletím. "Středověké písemné prameny se o tomto tématu vyjadřují mlhavě, někdy jsou používány obraty jako "kapsy pro ňadra" nebo "košile se sáčky". Jiné zdroje zmiňují pouze jakési pentle, jejichž účelem bylo upevnit velká ňadra k tělu," doplnila Nutzová.

"S výjimkou jedné nalezené podprsenky mají všechny tři zbývající velmi velké košíčky, což by odpovídalo pramenům popisujícím "sáčky" na košilích," řekla archeoložka.

Vědci objevili i pánské spodní prádlo

Na zámku Lengberg bylo v souvislosti s přestavbou objeveno před čtyřmi lety celkem více než 2700 textilních fragmentů z 15. století.

"Textilie byly používány společně s dalšími předměty, vesměs z organického materiálu, jako jsou kožené boty, coby výplňový materiál", vysvětlila dále podle serveru uibk.ac.at Nutzová. Mezi zmíněnými 2700 fragmenty jsou zastoupeny látky různých velikostí, materiálů, barev i zdobení. V některých případech lze i zjistit, zda původně patřily ženám, mužům nebo dětem.

Badatelka uvedla, že se zde našlo i pánské spodní prádlo: "Jedny zcela zachovalé lněné spodky, fragment dalších spodních kalhot a textilie z červené a modré vlny, která sloužila u kalhot jako lacl, patřily mužům." hro hej

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!