7. května 2009 8:19 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Přeplaval jezero, aby navštívil vězněnou opoziční vůdkyni

Barmská disidentka Su Ťij je více než 13 let v domácím vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barmská disidentka Su Ťij je více než 13 let v domácím vězení. | foto: AFP

BARMA Jistému Američanu se podařilo kuriózním způsobem navštívit známou opoziční vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij, střeženou v domácím vězení. Dokázal totiž nepozorovaně přeplaval jezero, na jehož břehu dům Su Ťij leží, a pobyl u ní dva dny. Policie si jej všimla, teprve když po ukončení návštěvy plaval stejným způsobem zpátky, a zadržela jej.

Policie muže identifikovala jako Johna Williama Yeattawa, držitele amerického pasu, který přijel do Barmy 2. května na turistické vízum. Muž vyrazil plavecky přes jezero Inya v Rangúnu v neděli 3. května večer.

Pro plavbu použil kanistr

Protáhl se zadem do rezidence Su Ťij a teprve v úterý před půlnocí se stejným způsobem vracel zpátky. Ve středu časně ráno jej však policejní hlídka na jezeře zpozorovala a zadržela.

Jako pomůcku pro dlouhou plavbu Američan používal prázdný pětilitrový kanistr. V hotelu Beauty Land, kde se ubytoval, policie zabavila jeho černý batoh, kleště, kameru a dvě stodolarové bankovky.

Motivy činu nejsou jasné

Muž údajně přiznal, že u Su Ťij byl, motivy jeho činu však zůstávají nejasné. Jde ale zřejmě o první případ, kdy se cizinci podařilo proniknout do přísně střežené rezidence političky.

Do rezidence Su Ťij dnes vstoupila policie a pátrala po stopách po "návštěvě". Opoziční Národní liga pro demokracii (NLD) již dala najevo, že "má obavy o bezpečnost" své vězněné představitelky. Policie totiž dosud Su Ťij v domě zvenčí střežila, nikdy však do rezidence nevstupovala.

V domácím vězení více než 13 let

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij strávila navzdory mezinárodním aktivitám za její propuštění, kterých se účastní i bývalý český prezident Václav Havel, více než 13 z posledních 19 let v domácím vězení v Rangúnu.

Barma je pod vládou vojenského režimu od roku 1962. Současná junta se dostala k moci roku 1988 po potlačení celonárodního prodemokratického povstání. V roce 1990 se v zemi uskutečnily volby, ale junta odmítla respektovat drtivé vítězství demokratické strany v čele se Su Ťij.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz