24. června 2009 10:53 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Prezident Obama přiznal, že si občas zapálí

Americký prezident Barack Obama. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Barack Obama. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký prezident Barack Obama připustil, že občas "ujede" a zapálí si cigaretu. Tuto svoji slabost přiznal pouhý den poté, co podepsal zákon, který americkým úřadům umožní mnohem větší regulaci tabákových firem a který je zdaleka největším protikuřáckým opatřením, jaké kdy Spojené státy zavedly.

Obama řekl, že je "z 95 procent vyléčený". Dodal ale, že "jsou momenty, kdy ujede". Tvrdí o sobě, že nekouří každý den a že si nezapálí před svými dcerami.

Zbavovat se závislosti na cigaretách je podle něho jako boj s alkoholismem. Je to něco, "s čím musíte pořád bojovat", přiznal Obama. Protikuřácká opatření jsou podle něj důležitá kvůli tomu, aby děti s kouřením vůbec nezačínaly.

Nový zákon dává americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA) bezprecedentní pravomoci. FDA například bude mít možnost rozhodovat, jak bude vypadat reklama na tabákové výrobky, a případně ji omezit. Mimořádný důraz klade na omezení kouření mezi mladými. Odpůrci cigaret tvrdí, že v USA začíná denně kouřit 3500 mladistvých, z nichž asi tisícovka si na kouření vytvoří návyk.

Lidovky.cz, ČTK